05.10.2016

Navratri- potrójne święto, trwające 10 dni + powrót do blogsfery

Namaste ^^
Moi drodzy, powróciłam do e-świata, co mnie bardzo cieszy :) Tym samym wracam z obiecanym postem na temat Navratri, z lekkim poślizgiem, ale jeszcze zdążyłam wstrzelić się z postem, w czasie trwania święta :D

Przełom lata i jesieni, nie jest specjalnie wyczekiwany u nas. Wręcz przeciwnie wiele ludzi nie lubi tej pory roku, pojawia się jesienna chandra, słońca co raz mniej, zaczynamy suplementować się witaminą D. Wy ją lubicie ? Znajdujecie w tej porze roku coś bliskiego Waszemu sercu, nastrojom? Ja uwielbiam nostalgiczną, słotą, polską jesień. Przyznaję, ciągłe deszcze, i chodzenie z parasolką oraz jej zapominanie/zostawianie nie jest czymś, co mnie cieszy :D
No ale ja nie o jesieni dziś :D Wstęp jest zupełnym przeciwieństwem tego, co dzieje się w Indiach, wtedy to kończy się pora monsunowa, a Indusi zaczynają świętować, październik i listopad jest bardzo sprzyjającym ku temu czasem, po pierwsze Navaratri i drugie święto, o którym napisze pod koniec miesiąca- Diwali.

Happy Navaratri

W tym roku, 10dniowe święto wypada 1-9 października, w tym 8ego- mamy Saraswati Puja, kiedy dzieci piszą pierwszy alfabet, Dussehra 11ego października , a w międzyczasie jeszcze Durga Puja 6-11 października...Brzmi skomplikowanie, hm? Spokojnie, zaraz wszystko stanie się jasne :)

Ok. Czym właściwie jest Navratri? wym.Nawaratri

Ta celebracja jest jedną z 3 składowych,  9 dniowego  święta "Navaratri"- ku boskiej kobiecej świętej Trójcy (Durga, Lakshmi, Saraswati), 10-ego dnia Dasara kończy potrójne świętowanie. Jak to świetnie streścił Jarosław Kret w książce "Moje Indie":
  "...święto Durga Pudźa jest te w tym samym czasie połączone ze świętem Nawaratri, a koniec Durgi Pudźy łączy się z jeszcze jednym świętem  Dasara, czyli będzie trzy w jednym..."
Tak w ogóle, w Indiach wyróżnia się 5 "Navaratri", jednak dziś będzie o tym najważniejszym czyli 
Sharad Navaratri. W wolnym tłumaczeniu z sanskrytu, to " Dziewięć nocy"/święto nowej nocy.
Przede wszystkim, to trwające 9  dni święto. Najhuczniej obchodzone w stanie Gudzjarat i Bengalu.
Ku czci bogini Shakti, każdemu wcieleniu/avatarowi oddaje się cześć kolejnego dnia. (Durga, Bhadrakali, Jagadamba, Annapurna, Sarvamangala, Bhairavi, Chandika, Lalita, Bhavani, Mookambika). Co też podkreśla się poszczególnym kolorem ubioru, przeznaczonym na konkretny dzień. Żeby jeszcze bardziej skomplikować, każdy dzień także ma swoją nazwę, a mianowicie:
1 to pratipada, 2 dwitiya , 3 tritiya , 4 chaturthi , 5 panchami , 6 sashti ,7  saptami    , 8 ashtami    ,9  navami   
choć w różnych źródłach podawane są inne kolory*

Sharad Navratri poświęca trzy dni każdej z  trzech różnych form Maa Shakti - bogini Durga (pierwsze trzy dni, czci się ją jako potężną siłę, która pomoże zniszczyć wszystkie wady), te pierwsze dni poświęcone są Durga Maa, bogini mocy i energii. Jej różne wcielenia to Kumari, Parvati i Kali są czczone podczas tych dni. Reprezentują one trzy różne klasy kobiecości, dziecko, młodą dziewczynę i dojrzałą kobietę. Bogini Lakszmi (Kolejne trzy dni, czczona jako dawca duchowego bogactwa, ) i bogini Saraswati (ostatnie trzy dni- zanosi się podziękowanie za błogosławieństwo mądrości).

Mother Divine

1st Day Pratipada Red 2nd Day Dwitiya Royal Blue 3rd Day Tritiya Yellow 4th Day Chaturthi Green 5th Day Panchami Grey 6th Day Sashti Orange 7th Day Saptami White 8th Day Ashtami Pink 9th Day Navami (Also Called Vijayadasami) Sky Blue - See more at: http://www.dgreetings.com/navratri/colours.html#sthash.rfivp53o.dpufJak wygląda święto?
Sharad Navratri
Jak obchodzi się świąteczne dni?
Wyznawcy wstają wcześnie rano, po kąpieli zakładają odświętne ubrania, często będące prezentem od rodziny z okazji Navaratri, po czym zbierają potrzebne fanty i odprawiają zgodnie z tradycją puję, by oddać hołd bogini. Pierwszego dnia intonuje się mantry- rytuał Paath i śpiewa starożytne hymny zwane aarti, zgodnie ze zwyczajem "Durga Aarti".

 • Co ważne, w tych dniach przestrzega się post. I tutaj też różnie bywa, w zależności od wyznawców, jedni piją tylko wodę, inni decydują się na jeden lekki wieczorny posiłek, po ofiarowaniu modlitw bogini. Jeszcze inni przyjmują tylko mleko/ soki owocowe i owoce. Warto wspomnieć, że obowiązuje specyficzna postna dieta, gdzie niektóre posiłki z pewnymi zamiennikami i produkty są dozwolone (Kminek, pieprz czarny mielony, sól kamienna, zielony kardamon, goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, suche nasiona granatu, imbir, zielone chilli, cytryny, nasiona carom, kolendra, liście mięty, liście curry, proszek mango, chaat masala, anda czerwone chili w proszku), zimny jogurt i  paneer- czyli własnoręcznie przygotowywany biały ser, zakwaszony sokiem z cytryny. Natomiast zakazane są, czosnek, cebula i alkohol, unika się przygotowywania potraw w głębokim tłuszczu. Jadłospis nie tylko z tego względu powinien być zbilansowany, bowiem wtedy gdy występuje Navratri, zmienia się także pora roku na zimową, wówczas spada odporność organizmu. Zatem ważne jest, by jeść lekko i zdrowo ale pożywnie, zaleca się też szczególne dbanie o nawodnienie organizmu. Post oczyszcza organizm. W wymiarze duchowym, ciała hinduistów zamieszkuje demon Mahishasura- w postaci ignorancji i lenistwa. Podczas święta, starają się pozbyć niewiedzy, co udaje im się to w tańcu garba.
Przez wszystkie 9 dni, wieczorami tańczy się charakterystyczny Garba oraz  Dandiya Raas.
Jest to przedstawienie pozorowanej walki między boginią Durgą i Mahishasura. Więcej o tym, w poście poświęconym bogini Drewniane pałeczki symbolizują w tańcu miecz Durgi.  Graba- z sanskrytu znaczy "łono", taniec odbywa się wokół lampy, symbolizującej płód w łonie matki. Tańczy się w kółku, które z kolei symbolizuje koło czasu, tancerze obracają się w cyklach, tak jak czas w hinduizmie. Czas kręci nieustannie, od narodzin do śmierci, jedynym stałym i niezmiennym elementem jest bogini - nieruchoma lampa. Podczas tańca obowiązuje kolorowy tradycyjny strój, z przewagą koloru czerwonego, różowego, żółtego, pomarańczowego. Nieodłącznym elementem jest bogata i liczna biżuteria, ten wątek poruszałam w poście tym o raz tym.
To bardzo popularny taniec i lubiany, zwłaszcza przez młodzież szczególnie gujaradzką.
Dandiya Raas-  to nowocześniejsza forma tańca oparta na garbie.

Garba dance
Poniżej motyw Garby wykorzystany w bollywoodzkiej wersji "Dumy i Uprzedzenia", z Aishwarayą Rai. Energetyczny taniec :)

 • Inna powszechna praktyka pierwszego dnia, to w pokoju, gdzie odprawia się puje wysiewane są  w  naczyniu zboża, które podlewa się przez wszystkie dni. Po zakończeniu święta, zostają wyrwane i dawane wyznawcom jako dar boży. Zwyczaj ten jest również wskaźnikiem kultu płodności i jest znany jako "Khetri".

Ci którzy pościli przez 7 dni, 8 dnia kończą post. Ósmego dnia lub Ashtami- wówczas ma miejsce  rytuał, podczas którego przyprowadza się młode dziewczynki z domu, zwane "Kanjak Devis".Ludzie uroczyście myją dziewięciu dziewczynkom nogi, na znak szacunku bogini ofiarują żywność/ słodycze tradycyjne Puri, Halwa i Chany do jedzenia, a także  bransoletki i czerwone chunnis (chusty), aby nosić symboliczną kwotę pieniędzy jako " Shagun "."Kanya-Pujan"- ceremonia, w której udział bierze 9 dziewczynek. Kobieta-dziecko jest uważana za najbardziej pomyślną, z czystą duszą, a właśnie czystość umysłu i ciała jest tutaj niezbędna. Dziewczynki muszą być w wiek 8+, ale przed osiągnięciem dojrzałości płciowej.  Po tym rytuale w dziewiąty dzień, nazywany Navami, (co oznacza dosłownie dziewiąty dzień) tego pobożnego okresu,  także pożegna się boginię Durgę.
kanya puja
kanya puja


Dziewiąty dzień jest również oznaczona jako Raam Navami, kiedy odbywa się festiwal, podczas którego organizuje się pokazy sceniczne i zabawy  przedstawiające historię Pana Ramy, na terenie całych Indii.

 •  Sharad Nawaratri kończy się Durga Puja i Dasera. 
Ostatni dzień świąt w stanie Gujarat jest jednym z największych festiwali w roku.
Durga Puja w tym roku wypada 6-11 października. O święcie pisałam  tutaj  Precyzyjnie wykonane i bogato zdobione gliniane figury Durgi, naturalnej wielkości gliniane obrazujące jej pojedynek i ostateczne zwyciężenie Mahishasury, ustawia w świątyniach i innych miejscach, gdzie czci się je przez pięć dni po czym zanurza się w rzece na piąty dzień.

durga puja celebrations

Each of nine days signify one of the nine forms of Goddess Shakti: Durga, Bhadrakali, Jagadamba, Annapurna, Sarvamangala, Bhairavi, Chandika, Lalita, Bhavani and Mookambika. - See more at: http://www.dgreetings.com/navratri/facts.html#sthash.EpXkWAIl.dpuf
Dussehra- ostatni świąteczny dzień. Bardzo ważny dla wszystkich mieszkańców Indii,  który to jest pamiątką zwycięstwa dobra nad złem, Durgi nad  Mahirashurą. Pan Rama ścięty Ravanę.
Pali się kukły Ravany, Meghnath i Kumbhakaran, symbolizujące cała zło,nienawiść, złośliwość, chciwość, gniew i przemoc. 


Dasara
Sindoor Khela- ostatniego dnia aplikuje się sindoor na stopy lub czoło bogini, po czym mężatki smarują sobie nawzajem twarze, by zapewnić długowieczność dla współmałżonka i dobrobyt dla ich domu.

Dodaj napis
To nie są jedyne sposoby celebrowania tego święta, bowiem w wielu miejscach obchodzi się je różnorodnie, np w stanie Maharashtra, rytualnie przekracza się granicę swojej społeczności w ceremonii zwanej Simollanghan.

W Mysore  jest to święto państwowe- Nadahabba, organizowane są kolorowe pochody, potem
portret bogini Chamundeshwari przewożony jest na przystrojonym, malowanym słoniu, na koniec jest pokaz sztucznych ogni i palenie kukieł, o których pisałam powyżej.

W południowych stanach Tamil Nadu i Kerali, obserwuje się tradycję Vijayadashmi , jest to pomyślny dzień dla rozpoczęcia każdej dziedziny nauki lub jakiejkolwiek formy sztuki, takie jak taniec i muzykę. Wówczas wprowadza się dzieci w świat nauki. Ceremonia Vidya aarambham, odbywa się w świątyniach i domach.


P.S.
Uff, mam nadzieję że mój obszerny post okazał się przydatny.
Jak radzicie sobie z dosyć gwałtownym skokiem do jesieni? 
Macie jakieś ulubione patenty jak "oswoić" jesień? U mnie najlepiej sprawdza się coś gorącego do picia, kocyk, świeczki zapachowe, lubię też cieszyć oko jesiennymi dekoracjami :)
Teraz jest świetna pora na podróż do Indii, powietrze jest bardziej znośne, no i można zobaczyć te wszystkie święta, choć minusem zdecydowanie będzie paraliż miast, w związku z obchodami, no ale, coś za coś :) a propos zwiedzania Indii, polecam post.
Pozdrawiam :)

18 komentarzy:

 1. Mnie też cieszy, że wróciłaś :D
  Jesień jest piękna, a deszcz czy chodzenie z parasolką można znieść, no chyba, że się jej notorycznie zapomina, co jednak irytuje, ale jak się jest nieogarniętym, to tak się ma. Chociaż zimy nic nie przebije :D
  Święta indyjskie wydają się takie piękne, mają swój własny klimat, chciałabym je kiedyś zobaczyć na żywo.
  Oczywiście, iż przydatny :3
  Nie lubię gwałtownych zmian, lecz uważam, że radzę sobie całkiem nieźle.
  Cóż, ja w jesień uwielbiam oglądać deszcz siedząc na parapecie, czytać mangi lub książki, pić coś ciepłego i otwierać okno na oścież, aby było jak najzimniej ^^
  Idealnie być nie może, ale żeby ujrzeć takie święto można znieść paraliż miast, prawda? :)
  Pozdrawiam,
  Beatka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mogłam zapomnieć, o słuchaniu muzyki! To najlepszy sposób, na "oswojenie" jesieni ^^

   Usuń
  2. Bardzo mi miło, że ktoś na mnie czekał :*

   To prawda te wszystkie święta mają coś w sobie, mnie strasznie ciągnie do Holi, o którym pisałam tutaj: http://sapno-main-india-hai.blogspot.com/2014/03/holi-czyli-jak-indie-witaja-wiosne.html,
   no a niedługo Diwali, to wygląda dopiero magia <3, ostatniego października będzie i o Diwali.

   No to możemy sobie przybić piątkę, kocham jesień :)
   ale, że jestem zmarzlakiem, nie rozstaję się z kocykiem, a kiedy przysiądzie się mruczący kociak to już pełnia szczęścia <3

   Mnie też by nie przeszkadzały korki, w końcu bym n ie kierowała xD
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. No właaaśnie, muzyka!
  Słucham nałogowo, i tak weszło mi w krew, że nawet o tym zapomniałam...aż wstyd :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :*
   Zaraz zajrzę ^^
   Mam na co czekać :D
   <3
   Tak! Kociaki to pełnia szczęścia <3
   No i nie ma problemu, niech kto inny się tym denerwuje XD
   Mam tak samo :D

   Usuń
  2. Proszę bardzo, polecam, bo Holi jest super <3
   Wiesz, generalnie lubię prowadzić, ale nie odważyłabym się wyjechać na indyjskie ulice xD
   P.S
   Dzięki za wszystkie miłe słowa, Beatko ;)

   Usuń
  3. Już przeczytałam - już gdzieś o tym słyszałam. Chciałabym wziąć w tym udział <3
   Nie dziwię się XD
   Ależ proszę ;3

   Usuń
  4. A widzisz, to bardzo możliwe, bo bodajże w Warszawie się organizuje taką imprezę :D Wiadomo, że to nie to samo, ale namiastka na miarę naszej szerokości geograficznej ;)
   To co, ruszamy do Indii na wiosnę razem? ;) xD

   Usuń
  5. Wiem, że gdzieś w Polsce, ale czy w Warszawie to nie jestem pewna.
   Ale zawsze to już coś! :D
   Z największą przyjemnością ;3 XD

   Usuń
  6. Aż musiałam sprawdzić xD impreza inspirowana indyjskim świętem, odbywają się w różnych dużych miastach, nie tylko w stolicy :)

   To jesteśmy umówione xD ;)

   Usuń
  7. XD
   Jak miło, że nie tylko w stolicy :3
   ;3 XD

   Usuń
  8. Prawda? Btw, daleko masz do Warszawy ? :)

   Usuń
 3. Tak ^^
  Nie, około cztery godziny drogi, ale zawsze byłoby miło, gdyby było bliżej, mniejsze koszty ;)

  OdpowiedzUsuń

Drogi Czytelniku/ Czytelniczko!
Dziękuję Ci za poświęcony czas:) Podobało się? Chcesz dodać coś od siebie?
Proszę bardzo, nie krępuj się i zostaw po sobie ślad ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"5 sekund do IO" (2) "Chłopczyce z Kabulu" (1) "Córka króla moczarów" (1) "Drzewo migdałowe" (1) "Dziewczyna z Bagdadu" (1) "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości w Indiach" (1) "Emptines" (1) "Gang różowego sari" (1) "Indie. Miliony zbuntowanych" (1) "Kiedy księżyc jest nisko" (1) "Miejsce na ziemi" (1) "Osobliwy dom Pani Peregrine" (2) "Oszpecona" (1) "Soraya" (1) "Stara Słaboniowa i Siekładuchy" (1) "Tłumaczka snów" (1) "Trzy na godzinę" (3) "Tune Mere Jana" (1) "Tygrysie Wzgórza" Sarita Mandanna (1) "U stóp bogini" (1) "W kraju niewidzialnych kobiet" (1) "Zabić córkę" (1) "Źródła miłości" (1) Afganistan (3) aktorki Bollywood (1) Alepia (1) Aleppo (1) Amana Fontanella Khan (1) amla (1) Anita Nair (1) Anna Dereszowska (1) Aranżowane Małżeństwo (2) Atif Aslam (1) bacza pusz (1) balsam turecki (2) Bandi Chhor Divas (1) Beaute Marrakech (1) Bhai Dooj Indyjskie (1) Biblioteczka (26) Blue City (1) Bollywood (5) Bombay Bazaar (2) brwi (1) Buddyzm (1) cassia (2) Chitra Banerjee Divakaruni (2) ciało (2) Córka Indii (1) Czarne (4) czarne mydło (1) czarnuszka (2) Dabur (3) dasara (1) depilacja na olej (1) Dipawali (1) Diwali (1) Dokument/ Tv (4) Durga (2) durga puja (2) dussehra (1) Etnospa (1) EtnoŚwiat (1) fantastyka (2) Fitokosmetik (1) Ganesh Chaturthi (1) Ganesha (1) garba (1) gendercide (1) glinka błękitna (1) Gulabi Gang (3) Hachette (1) Hammam (2) handmade (1) henna (3) Hesh (1) hijra (1) hinduista (1) Hinduizm (6) Hindus (1) hinduski (1) Holi (1) Indi-Rabbia (11) Indie w liczbach (1) Indus (1) indyjski (1) indyjski makijaż (1) indyjskie imiona męskie (1) indyjskie imiona żeńskie (1) Inne (3) inspiracje (1) Inveo (1) Irak (1) Islam (3) Jenny Nordberg (1) Joanna Łańcucka (1) Joanna Nowicka (1) Jodhpur (1) Jyoti Singh Padney (2) kajal (2) Kali Puja (1) Kamila Shamsie (2) kanya puja (1) Karen Dionn (1) kasty (3) Kishwar Desai (1) Klinika Spalonych Twarzy (2) kurkuma (1) kwas migdałowy (1) kwas solny (1) Laetitia Colombani (1) Lakhsmi (1) Lakshmi (2) Lakshmi Puja (1) Liebster Blog Award (1) Mahishasura (1) makijaż (1) Malala Yousafzai (1) Małgorzata Lupina (1) Małgorzata Warda (2) Marginesy (2) masa solna (1) masaż (1) maska (1) masło do ciała (2) masło shea (3) Meltem Yilmaz (1) Menla (1) Michelle Cohen Corasanti (1) Michelle Nouri (1) Mister 2016 (1) muzyka (3) Nadia Hashmi (1) Najel (1) Namaste (1) Nawaratri (3) Nocanka (1) Norel (1) ocm (1) ode mnie (11) Ogłoszenie (2) olej z krokosza (1) olejowanie ciała (2) olejowanie paznokci (2) olejowanie włosów (3) Orientalne (1) Orientalne Sekrety Piękna (6) Orientana (2) Otwarte (1) Pakistan (2) Parwati (1) Pascal (1) pasta cukrowa (1) peeling (2) Pielęgnacja (19) pielęgnacja twarzy (3) Planeta Organica (2) poczet bóstw hinduistycznych (3) Podstawowe Informacje (6) Podział administracyjny (1) Podział administracyjny Indii (1) posag (1) Prószyński i S-ka (1) Przedział dla Pań (1) Qanta A. Ahmad (1) rangoli (1) Rani Mukherjee (2) Rania Al-Baz (1) Ransom Riggs (2) recenzja (44) Red Horse (1) Religie (6) rękawica Kessa (1) Rohan Rathore (1) Rohit Khandelwal (1) Różowy gang (2) Sampat Pal Devi (1) saraswati puja (1) sati (1) savon noir (2) Scott Carney (2) serum (1) Sikhizm (2) słoń (2) słowiańszczyzna (1) solah shringar (1) Sonu Nigam (1) społeczeństwo (4) SQN (1) Swati (1) syndrom indyjski (2) Syria (1) szampon (2) Świat Książki (1) Świat Literacki (1) Święta (2) Święte Krowy (1) Taj Mahal (1) thriller (1) Thriller psychologiczny (1) Tradycje (1) Tradycje Indyjskie (13) tradycyjne ozdoby damskie (2) tradycyjne stroje damskie (2) tradycyjne stroje męskie (1) Tv (1) twarz (2) ubtan (2) Umi Sinha (1) Vatica (1) Veer- Zaara (1) Vidiadhar S. Naipaul (1) Warkocz (1) warny (1) Wielka Litera (4) William Dalrymple (1) wishes (2) włosy (10) Wydawnictwo Kobiece (2) Wydawnictwo Literackie (1) wydawnictwo Media Rodzina (1) wydawnictwo Oficynka (1) Zabójstwo Honorowe (1) zapalenie okołomieszkowe (1) Zwiedzanie (3) (1)

Pinterest

Visitors

Flag Counter