12.08.2014

"Solah Shringar" czyli 16 rytualnych ozdób indyjskiej panny młodej

Namaste^^
Dziś opowiem Wam trochę o kobiecych ozdobach indyjskich, które chętnie są tak obficie noszone. 
Co ważniejsze, to nie tylko kaprys pięknych Hindusek, które po prostu chcą wyglądać jeszcze lepiej, zwłaszcza podczas ceremonii zaślubin. Tutaj kryje się tradycja, tak silna w Indiach.
Hinduski są piękne ale wg wierzeń, to dopiero dodatki tworzą spójna całość, co tłumaczy to bogactwo zdobień. Zatem zapraszam do zapoznania się z tematem:
Będzie też dużo obrazków ;)
 Co to jest solah shringar, i jakie ma znaczenie ?
Po pierwsze, w wolnym tłumaczeniu solah sringa { sola szringar} znaczy 16 ozdób.
Pójdźmy dalej, w słowie shringar kryje się 'shri' czyli jeden z przydomków bogini Lakshmi, patronki bogactwa, piękna, szczęścia i dobrobytu.
Dlaczego akurat 16? Ano dla kobiety ta liczba ma szczególne znaczenie, otóż mitologia indyjska mówi o analogii  pomiędzy fazami Księżyca a cyklem menstruacyjnym kobiety. Księżyc natomiast ma duże Znaczenie w hinduizmie.Dzień ślubu jest to najważniejszym w Życiu kobiety, kiedy to z dziewczyna wkracza do świata kobiecości. Kwestia rytualnego zdobienie kobiecego ciała sięga już starożytności. Ich obecność podczas ślubu ma przynieść pomyślność młodemu małżeństwu. Bogate zdobienia celebrują piękno i boskość kobiety, nadając jej niebiański wygląd tym samym pragnąc przypodobać się Lakshmi {Lakszmi} i wyprosić u niej co najlepsze na nowej drodze życia.Jak wyglądają przygotowania przyszłej panny młodej, zanim zostanie ozdobiona od stóp do głów?
Wszystko poprzedza rytualna, kilkuetapowa kąpiel.
Najpierw włosy narzeczonej namaszczane są wonnymi olejami, następnie zmywane są ziołami, jak brahmi, shikkakai, aloevera, amla, bhringaraj. Następnie na ręce, ramiona, twarz i nogi nakłada się pastę a właściwie peeling organiczny- ubtan, przygotowany z oliwek, mleka, kurkumy, sandałowca, mąki gram z dodatkiem kilku pachnących ziół. Wszystkiemu towarzyszy muzyka i śpiew. Teraz czas na właściwą kąpiel, kiedy dziewczyna zmywa z siebie wszystkie mikstury, po kąpieli wychodzi z promienną i pachnącą aksamitną skórą. W dzisiejszych czasach tym wszystkim zajmują się profesjonalne kosmetyczki.
        
Ubtan

Teraz przechodzimy do opisu tych 16 elementów:
 1.  Kesha pasharachna {Kesza paszarahna}- czyli fryzura, najczęściej kok aczkolwiek warkocz też jest mile widziany, 3 pasma włosów symbolizują bowiem, po pierwsze trzy najważniejsze rzeki: Gangesu, Jamuny i Saraswaty, po drugie, trójcę bóstw Brahmę, Wisznu i Śiwę i po trzecie nieco inaczej, 1 kosmyk symbolizuje dom ojca, drugi teścia, trzeci ją samą, łączącą obydwa domy. W każdym bądź razie włosy powinny być ciasno upięte/ zaplecione, nie mogą pozostać rozpuszczone. Włosy zazwyczaj oplata się dodatkowo sznurem kwiatów najczęściej jaśminu- Gajra {Gadźra}
  Gajra
 2. Mang-Tikka- dodatek na przedziałek włosów. Najczęściej jest to wykonany ze złota/ srebra i kamieni szlachetnych łańcuszek, zakończony kamieniem, opadającym na czoło. Łańcuszek często także zaczepiany po bokach głowy. Mang Tikka oznacza 'trzecie oko'. Umieszcza się ją na miejscu 6 czakry (Ajna), po to, by podkreślić także to, że od teraz wspólnie z mężem tworzą jedność.
  Mang Tikka
 3.  Sindoor {sindur}-  krwistoczerwony proszek, którym pan młody posypuje przedziałek małżonki podczas ceremonii. Znak rozpoznawczy zamężnej kobiety. Czerwony kolor symbolizuje namiętność, z jakiej zawarty został związek małżeński a także płodność i życiodajne siły kobiety. Jeśli chodzi o mitologię, to sindoor oznacza energię bogiń Parwati, która czuwa nad mężem oraz  Sati
  Sindoor
 4. Bindi to kolejny znak rozpoznawczy mężatki, choć w południowej części bindi noszą też dziewczynki. Czoło naznaczone podczas przekraczania nowego domu męża, ma przynieść jej szczęście w nowej roli żony, gospodyni a później matki. Kolor czerwony to miłość i siła. Wraz z upływem czasu bindi zaczęło przyjmować inne kształty i kolory. To już nie tylko kropka czerwonego pigmentu ale równie dobrze może to być kolorowa naklejka. Pojedyńczy punkt często dodatkowo zdobią kolorowe koraliki. Hinduska panna młoda niejednokrotnie aplikuje dodatkowo również czerwone i białe koraliki wzdłuż brwi 
  Bindi
  Full Bindi
  Bindi sticker
 5. Kajal {kadzial}- tradycyjne upiększenie oczu czarnym kohlem, mające na celu nie tylko podkreślić piękno oczu panny młodej, ale także chronić prze 'złym okiem' zazdrosnych osób. Więcej o kajalu pisałam TUTAJ
  kajal
 6. Nath {nat}- kolczyk w nosie, jedna z najbardziej zmysłowych ozdób. Bardzo charakterystyczny dla indyjskiej kultury. Tradycyjnie kolczyk wykonany z kamieni szlachetnych  nosi się po lewej stronie. Nath jest charakterystyczny dla mężatek, chociaż już małe dziewczynki mają przekłuwany nosek. Kolczyk reprezentuje duchowość, królewskość, odwagę. Hinduski na co dzień noszą mały kolczyk w zagięciu nozdrza natomiast podczas ślubu zamiast niego, wkładane jest  na spore kółko, z którego zwisają koraliki nad górną wargą oraz dodatkowo ciągnie łańcuszek np, perełek, zaczepiany  za lewym uchem, we włosach. Aczkolwiek widuje się i kolczyki w nosie połączone z tym w uchu.
  nath
 7. Karnphul {karnaful}- kolczyki w uchu. Wykonane ze złota srebra, kamieni szlachetnych. Im większe tym lepsze. Niektóre są tak duże, że doczepiane są do łańcuszka mocowanego na głównie. Najlepiej uwieńczone tzw jhumką {dżihumka}, małą kopułką z drobnymi koralikami. To głównie ona ma być symbolem pomyślności.W wolnym tłumaczeniu karnphul to znaczy kwiat ucha. .Kwiat jest personifikacją boga Kamy, patrona miłości. Z kolei sam kwiat jest utożsamiany z niewinnością, młodością. Jest eteryczny niczym kobieta. 
  Karnphul
 8. Haar & mangalsutra, ciężki bogato inkrustowany, złoty  naszyjnik, często zakrywający dekolt. Managalsutra czyli cienki łańcuszek, wykonany ze złota i czarnych koralików- niezaprzeczalny symbol małżeństwa, razem z  sindoor. Założona przez męża podczas ślubu nigdy nie zdejmowana przez żonę. Ogólnie wszystko, co na szyi ma odwrócić uwagę od twarzy by udaremnić rzucenie uroku. Nie inaczej jest podczas ślubu.
  Haar
  Mangal Sutra

  Haar

 9. Baajuband {badziuband}- naramiennik, czyli regulowana zwykle za pomocą łańcuszka obręcz noszona na ramieniu. Wykonana z metali i kamieni szlachetnych. Ma moc ochrony przed złem, najbardziej znane są te z Radżastanu.
  Baajuband
 10. Bangle, okrągłe bransolety na nadgarstek, noszone  najczęściej po 8-12 sztuk.Wykonuje się je z wielu materiałów, poczynając od żelaza, przez szkło, ceramikę aż po kość słoniową  rzadziej złota. Mimo że bransolety noszą nawet nawet przez dziewczynki, to jednak bangle są symbolem przynależności do męża, symbolizują także obecność kobiety w domu, kiedy to roztacza się dźwięk ich pobrzdękiwań.
  Bangles
  Kalira sikh's
 11. Haathpool {hatpul}, ozdoba na dłoń w postaci 4 pierścieni noszonych przez pannę młodą, (po 4 na każdej dłoni)  połączonych łańcuszkiem z ozdobą w kształcie kwiata, z którego dalej odchodzą 3 następne łańcuszki do bransoletek na nadgarstkach. Dodatkowo na lewy kciuk nakłada się pierścień z lusterkiem Arsi- pierścień na kciuk z umieszczonym zamiast oczka lusterkiem, dzięki któremu panna młoda widzi najbliższe otoczenie czyli siebie i pana młodego, co uniemożliwia jej zwykle duaptta/ pallu.  
  Haathpool

  Arsi
 12. Mehendi. Dzień przed ślubem dłonie i stopy panny młodej pokrywa się pasta ziołową z henny, tworząc skomplikowane wzory. Henna po zmyciu pozostawia czerwonawe zabarwienie.  Im ciemniejszy odcień tym bardziej pomyślny znak dla zawieranego małżeństwa. Henna ma oddalać wszelkie zło, jak bieda, choroby itp. Skomplikowane ornamenty symbolizują  połączenie żywotów dwojga ludzi, oraz zapewnia szczęście w miłości.
  Mehendi
   
 13. Kambarbandh {kambarband}- ozdobny złoty/ srebrny  bogato zdobiony pasek, noszony w talii, który oprócz  przyciągania wzroku ku podkreślonej tali, spełnia funkcje czysto użyteczną, otóż podtrzymuje sari na swoim miejscu. Często przekazywana jest w posagu.
  Kambarbandh
 14. Bichuas {bicios}- pierścionek na palec u nogi. Noszony na drugim palcu lewej stopy, aż do śmierci męża symbol małżeństwa. Nigdy nie jest wykonany ze złota, bowiem ten metal to atrybut bogini bogactwa Lakshmi, więc to niejako byłoby świętokradztwo.
  Bichuas

 15. Payal {pajol}, bransoletka na kostkę, w postaci łańcuszka najczęściej zdobionego rzędami dzwoneczków. Rytmiczny dźwięk podczas stawiania stóp ogłasza wejście kobiety do domu męża
  Payal
 16. Itar- perfumy. w społeczeństwie indyjskim mają niemal boski wymiar. Są tysiące odmian zapachów. W dniu ślubu pomagają też zachować świeżość podczas długich obrzędów weselnych, mają podkreślać też kobiecy zapach. Hinduski aplikują perfumy nie tylko tradycyjnie, na ubrania i szyję ale także na płatki uszu, brwi i wnętrze dłoni.
  Itra
 17. Shaadi ka Joda, {szadi ka dźoda}suknia ślubna. Sari  a także Ghagra Choli {gagera czoli} czy Lehenga- na ogół czerwone,  bądź czerwono zielone z bajecznymi złotymi zdobieniami. Kolory te mają być wyjątkowo pomyślne a wraz z ornamentami wyrażają płodność. Czerwony to kolor niewinności w przeciwieństwie u naszej bieli (która w Indiach oznacza żałobę). Słówko o sikhijskich ślubach, tutaj panny młode często ubierają się w pastelowe kolory np róż czy fiolet a nawet miętowy.
  Bride

  Full Bride
   
  Sikh's bride
                                                                 
Sikh's bride

 
 
Na koniec dodam, że Hindusi nie upatrują w ozdabianiu ciała próżności wręcz przeciwnie, wychodzą z założenia, że udoskonalając ciało udoskonalamy ducha..


P.S
Czy indyjskie panny młode nie są zjawiskowe? Wyglądają jak księżniczki żywcem wyjęte z baśni tysiąca i jednej nocy. Pewnie nie wszystko jest zbyt wygodne ale robi wrażenie no i spełnia wszelkie religijne funkcje. Mam nadzieję, że udało mi się wszystko przejrzyście przedstawić i wszystko jest jasne, co jest czym i jak dokładnie wygląda :)
P.S #2
Niedługo pojawi się post o naturalnej pielęgnacji, także zapraszam :)
Pozdrawiam!

12 komentarzy:

 1. Nino, ale to wszystko super opisalas. No i musze przyznac ze te panny mlode sa przesliczne. Pozdrawiam Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Im bardziej zagłębiam się w temat, tym więcej się dowiaduję. No, a że człowiek uczy się przez całe życie, to sprawia mi tylko przyjemność :)
   O tak, chyba żadne inne panny młode nie dorównują, tym indyjskim, w tym całym przepychu. Co jednak nie przeszkadza im także świetnie wyglądać.
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Jeden z moich profesorów na studiach uwielbiał Indie... nawet w zajęcia wplótł materiał obowiązkowy o tym kraju :) a te panny młode są takie strojne :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, no ja akurat była bym zadowolona, z takiego obrotu spraw:D
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Niesamowite. Można dostać oczopląsu, ale wszystko jest piękne i zjawiskowe.

  Pięknie jak każdy zakątek jest dopracowany i praktyczny. Świetny pomysł i wykonanie!

  Dziękuję za udział w Linkowym Party

  Ściskam!
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tam się dzieje magia ;)
   Ojej, Karolinko, dostać od Ciebie komplement to bardzo miłe ;)
   Bardzo fajna inicjatywa z Linkowym Party!
   Pozdrawiam gorąco!

   Usuń
 4. Na zdjęciach wygląda to bardzo ładnie. Dla mnie osobiście jest tego nieco za dużo. Swoją drogą to musi być dość uciążliwe i ciężkie do noszenia zwłaszcza taka ilość :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja:) To wszystko cieszy oko ale dla tamtejszej panny młodej, powiedzenie, ze "Czego się nie robi dla urody" nabiera szczególnego znaczenia i wymaga poświęcenia ;)

   Usuń
 5. Super post! Bardzo ciekawy, ja na przykład do tej pory nie miałam pojęcia, że każdy element ma jakąś drębną funkcję - zakładałam, że po prostu ma być ładnie i bogato (teraz widzę swoją ignorancję). Mam jedynie maluteńką prośbę by przy hinduskich nazwach podawać w nawiasie przybliżoną wymowę, bo człowiek chciałby czasem błysnąć w towarzystwie erudycją, a tu kiepsko jeśli będzie mu się język łamał ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to mówią, całe życie się człowiek uczy;)
   W porządku, nie ma problemu, uzupełnię konkretne słowa zapisem fonetycznym :)
   P.S.
   Bardzo dziękuje za sugestię. Pozdrawiam!

   Usuń
 6. oh c'mon, wiadomo, że najłatwiej znaleźć w internecie te piękne panny młode, ale w rzeczywistości hindusi są tacy jak my, też są i ci brzydcy przecież ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie, oczywiście. wszędzie są ludzie ładniejsi, i ci nieco mniej.
   Aczkolwiek o gustach się nie dyskutuje.
   Jeśli chodzi o panny młode, na całym świecie- cóż, potęga makijażu działa :)

   Usuń

Drogi Czytelniku/ Czytelniczko!
Dziękuję Ci za poświęcony czas:) Podobało się? Chcesz dodać coś od siebie?
Proszę bardzo, nie krępuj się i zostaw po sobie ślad ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"5 sekund do IO" (2) "Chłopczyce z Kabulu" (1) "Córka króla moczarów" (1) "Drzewo migdałowe" (1) "Dziewczyna z Bagdadu" (1) "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości w Indiach" (1) "Emptines" (1) "Gang różowego sari" (1) "Indie. Miliony zbuntowanych" (1) "Kiedy księżyc jest nisko" (1) "Miejsce na ziemi" (1) "Osobliwy dom Pani Peregrine" (2) "Oszpecona" (1) "Soraya" (1) "Stara Słaboniowa i Siekładuchy" (1) "Tłumaczka snów" (1) "Trzy na godzinę" (3) "Tune Mere Jana" (1) "Tygrysie Wzgórza" Sarita Mandanna (1) "U stóp bogini" (1) "W kraju niewidzialnych kobiet" (1) "Zabić córkę" (1) "Źródła miłości" (1) Afganistan (3) aktorki Bollywood (1) Alepia (1) Aleppo (1) Amana Fontanella Khan (1) amla (1) Anita Nair (1) Anna Dereszowska (1) Aranżowane Małżeństwo (2) Atif Aslam (1) bacza pusz (1) balsam turecki (2) Bandi Chhor Divas (1) Beaute Marrakech (1) Bhai Dooj Indyjskie (1) Biblioteczka (26) Blue City (1) Bollywood (5) Bombay Bazaar (2) brwi (1) Buddyzm (1) cassia (2) Chitra Banerjee Divakaruni (2) ciało (2) Córka Indii (1) Czarne (4) czarne mydło (1) czarnuszka (2) Dabur (3) dasara (1) depilacja na olej (1) Dipawali (1) Diwali (1) Dokument/ Tv (4) Durga (2) durga puja (2) dussehra (1) Etnospa (1) EtnoŚwiat (1) fantastyka (2) Fitokosmetik (1) Ganesh Chaturthi (1) Ganesha (1) garba (1) gendercide (1) glinka błękitna (1) Gulabi Gang (3) Hachette (1) Hammam (2) handmade (1) henna (3) Hesh (1) hijra (1) hinduista (1) Hinduizm (6) Hindus (1) hinduski (1) Holi (1) Indi-Rabbia (11) Indie w liczbach (1) Indus (1) indyjski (1) indyjski makijaż (1) indyjskie imiona męskie (1) indyjskie imiona żeńskie (1) Inne (3) inspiracje (1) Inveo (1) Irak (1) Islam (3) Jenny Nordberg (1) Joanna Łańcucka (1) Joanna Nowicka (1) Jodhpur (1) Jyoti Singh Padney (2) kajal (2) Kali Puja (1) Kamila Shamsie (2) kanya puja (1) Karen Dionn (1) kasty (3) Kishwar Desai (1) Klinika Spalonych Twarzy (2) kurkuma (1) kwas migdałowy (1) kwas solny (1) Laetitia Colombani (1) Lakhsmi (1) Lakshmi (2) Lakshmi Puja (1) Liebster Blog Award (1) Mahishasura (1) makijaż (1) Malala Yousafzai (1) Małgorzata Lupina (1) Małgorzata Warda (2) Marginesy (2) masa solna (1) masaż (1) maska (1) masło do ciała (2) masło shea (3) Meltem Yilmaz (1) Menla (1) Michelle Cohen Corasanti (1) Michelle Nouri (1) Mister 2016 (1) muzyka (3) Nadia Hashmi (1) Najel (1) Namaste (1) Nawaratri (3) Nocanka (1) Norel (1) ocm (1) ode mnie (11) Ogłoszenie (2) olej z krokosza (1) olejowanie ciała (2) olejowanie paznokci (2) olejowanie włosów (3) Orientalne (1) Orientalne Sekrety Piękna (6) Orientana (2) Otwarte (1) Pakistan (2) Parwati (1) Pascal (1) pasta cukrowa (1) peeling (2) Pielęgnacja (19) pielęgnacja twarzy (3) Planeta Organica (2) poczet bóstw hinduistycznych (3) Podstawowe Informacje (6) Podział administracyjny (1) Podział administracyjny Indii (1) posag (1) Prószyński i S-ka (1) Przedział dla Pań (1) Qanta A. Ahmad (1) rangoli (1) Rani Mukherjee (2) Rania Al-Baz (1) Ransom Riggs (2) recenzja (44) Red Horse (1) Religie (6) rękawica Kessa (1) Rohan Rathore (1) Rohit Khandelwal (1) Różowy gang (2) Sampat Pal Devi (1) saraswati puja (1) sati (1) savon noir (2) Scott Carney (2) serum (1) Sikhizm (2) słoń (2) słowiańszczyzna (1) solah shringar (1) Sonu Nigam (1) społeczeństwo (4) SQN (1) Swati (1) syndrom indyjski (2) Syria (1) szampon (2) Świat Książki (1) Świat Literacki (1) Święta (2) Święte Krowy (1) Taj Mahal (1) thriller (1) Thriller psychologiczny (1) Tradycje (1) Tradycje Indyjskie (13) tradycyjne ozdoby damskie (2) tradycyjne stroje damskie (2) tradycyjne stroje męskie (1) Tv (1) twarz (2) ubtan (2) Umi Sinha (1) Vatica (1) Veer- Zaara (1) Vidiadhar S. Naipaul (1) Warkocz (1) warny (1) Wielka Litera (4) William Dalrymple (1) wishes (2) włosy (10) Wydawnictwo Kobiece (2) Wydawnictwo Literackie (1) wydawnictwo Media Rodzina (1) wydawnictwo Oficynka (1) Zabójstwo Honorowe (1) zapalenie okołomieszkowe (1) Zwiedzanie (3) (1)

Pinterest

Visitors

Flag Counter