30.08.2014

Taj Mahal- Pomnik miłości

Namaste^^

Witam Was serdecznie:)
Rzutem na taśmę, wrzucam ostatni wakacyjny post. Tym razem zajmę się indyjskim zabytkiem, tym samym stanowiącym pierwszy samodzielny post, z tej serii. A mianowicie będzie o najsłynniejszej chyba atrakcji turystycznej w Indiach- Taj Mahal.

Taj Mahal
Położenie Taj Mahal 
Budowla mieści się w Agrze, w indyjskim stanie Uttar Pradesh. Usytuowana jest nad jedną z świętych rzek- Jamuną. Taj oddalony jest od Delhi (nie New Delhi, obecnej stolicy, która jednak leży na terenie tej jednostki administracyjnej- Delhi) jakieś 200 kilometrów.

Jaka historia kryje się za tą piękną budowlą, Taj Mahalem
W istocie to niesamowicie romantyczna historia! Nie przedłużam:
W XVII wieku, Szah Dżahan ówczesny cesarz z dynastii Wielkich Mogołów poślubił Ardżumand Banu (Ardźumand Banu Qudsia Begam Sahiba, natmiast po wyjściu za mąż, za księcia Churrama zmieniła imię na Nawab Mahdi-i-Aliya Begam), zwanej Mumtaz Mahal, to była wielka miłość od pierwszego wejrzenia :) Ukochana małżonka, była także najlepszym doradcą cesarza, towarzyszyła mu nawet na wojnie. Ich szczęście trwało 19 lat, kiedy to poród 14 dziecka w 1631 przyniósł jej śmierć, w wieku 38 lat.. Legenda głosi, że zrozpaczony wdowiec osiwiał w ciągu jednej nocy. Zdążył on przed śmiercią żony, zobowiązać się do spełnienia jej trzech obietnic, a mianowicie: nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi oraz właśnie, postawić budynek  na jej cześć.
Stąd projekt Taj Mahal, będący świadectwem wielkiej miłości, jaką cesarz darzył małżonkę.

Complex Taj Mahal


Architektura Taj Mahal
Jak wygląda Taj Mahal?
To wielokątna bryła zwieńczona kopułą. Na kształt cebuli, co jest znamienne dla stylu islamskiego (który osobiście bardzo mi się podoba). Budowla otoczona jest  czterema wieżami- minaretami, które jednak nie spełniają funkcji religijnych, są one odchylone do zewnątrz (żeby nie uszkodzić budowli, w razie trzęsienia ziemi). Wykonana jest z białego marmuru, który sprowadzono z oddalonego o 350 km kamieniołomu. Marmur inkrustowany jest dodatkowo kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi oraz dekoracjami kaligraficznymi z czarnego marmuru. 
   
Black marble calligraphy
Taj Mahal
zachwyca nie tylko z zewnątrz, otóż pod mauzoleum umieszczony jest cenotaf Mumtaz, otoczony ażurowymi ścianami, inkrustowanymi 43 rodzajami kamieni szlachetnych, przez które wpada do  sali głównej światło dzienne. Jeśli chodzi o prawdziwe groby pary królewskiej, to ich ciała pochowane są  w zamkniętej krypcie pod główną komnatą.

Day light inside Taj Mahal
  Budynek umieszczony jest w wielkim zespole ogrodowym, podzielonym na 4 części. Baśniowy klimat dopełnia sztuczne jeziorko, w którym Taj Mahal się odbija.

Mirrored Taj Mahal in the water
 Wejście do kompleksu Taj Mahal stanowi wielka czerwona brama, wykonana z piaskowca, będąca symbolem wrót do raju.

Red Gate
W ogóle cały zamysł perskiego ogrodu  ma przywodzić wyobrażenie muzułmańskiego raju, bardzo z resztą podobne, do naszego, chrześcijańskiego. Alejki prowadzą ku marmurowej platformie, na której wznosi się zabytek.

Full Taj Mahal
Rozplanowanie Taj Mahal wymagało niezwykłych umiejętności, kunsztu i precyzji. Od północy Grobowiec otacza rzeka Jamuna, od południa natomiast przepiękne ogrody poprzecinane siecią ścieżek i kanalików wodnych. Jeśli chodzi o stronę zachodnią to jest usytuowany tam czerwony meczet, bezużyteczny jednak dla wiernych, bowiem jest skierowany w nieodpowiednią stronę. Znajduje się tam też muzeum Taj Mahal z różnymi archeologicznymi ciekawostkami.  Po wschodniej natomiast stronie stoi bliźniaczy budynek, który powstał jedynie po to, by nie zaburzać symetrii..

Western side mosque
Wykonanie i budowa Mauzoleum
Budowa  trwała aż 22 lata, przy której zatrudnionych było 20-25 tysięcy robotników, którym jak głosi legenda, po zakończeniu prac obcięto kciuki, by ci, nie mogli już powtórzyć takiego sukcesu. 
Nie jest do końca jasne, kto był projektantem tego architektonicznego dzieła, najprawdopodobniej jednak byli to Europejczycy: Włoch Geronimo Veroneo oraz Francuz Austin de Bordeaux. Nie ma nigdzie dowodów na oficjalne potwierdzenie tego faktu. Jedynie kroniki dworskie, natomiast powołują się na Makramat-chana i Mir Abd al-Karima, którzy tylko odpowiadali za prace budowlane, a pomysłodawcą miał być sam monarcha. Inne z kolei znalezione dokumenty jednak mówią o architekcie zwanym Ustaz Ahmad Lahori, będącym projektantem niektórych pomieszczeń w Czerwonym Forcie. Znana jest też wersja, że najwięcej do powiedzenia miał tutaj Isa Khan, Irańczyk z Szirazu. Więc jaka jest prawda..? Hm, dobre pytanie..

Zoom Taj Mahal
Drugie życie Taj Mahal
Liczący sobie ponad 200 lat zapomniany  budynek niszczał i zarastał. Lord  William Bentinc, generalny gubernator Bengalu postanowił spożytkować popadający w ruinę zabytek, oczywiście z korzyścią dla siebie. Wymyślił sobie, że rozbierze Taj i sprzeda marmur, wysyłając go do Londynu do czego jednak, na szczęście nie doszło, bowiem zerwany marmur z Czerwonego Fortu nie znalazł nabywców, zatem porzucono dalsze pomysły sprzedawania marmurów.
W 1900 roku następny wicekról Indii George Curzon wydał nakaz renowacji Mauzoleum. To dzięki niemu Taj Mahal nie popadł w ruinę i zapomnienie.
 Jako ciekawostkę dodam, że 07.07. 2007 Taj Mahal został oficjalnie uznany za jeden z 7 cudów świata :) Bardzo słusznie, według mnie :)

Moi Drodzy, mieliście może okazję obejrzeć na żywo ten ogromny zabytek? 
Wspaniałą grę światła, o zmieniających się porach dnia? Z pewnością robi niesamowite wrażenie z bliska, tym samym godnie reprezentując tytuł ikony Indii :)
 Pozdrawiam! :-)

14 komentarzy:

 1. zawsze chciałam go zobaczyć na żywo, może kiedys mi się uda:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czego Tobie i sobie serdecznie życzę :)

   Usuń
 2. Też marzę o tym, aby zobaczyć to miejsce...Kto wie, może na emeryturze, jeśli/o ile będzie w miarę "godna"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może w ogóle zlikwidują emerytury, do tego czasu :D
   W każdym bądź razie, trzeba wierzyć, że marzenia się spełniają:)

   Usuń
 3. robi wrażenie! imponująca budowla! tam pewnie każde zdjęcie wychodzi niesamowicie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcale mnie nie dziwi, że ma oficjalnie status jednego z siedmiu cudów świata :)
   Taj Mahal jest cudowny!

   Usuń
 4. Sugerowałabym najpierw poznać prawdziwą historię Taj Mahalu zanim zaczniesz wprowadzać swoich czytelników w błąd. Shah Jahan nie wybudował go dla swojej "ukochanej" żony (w jego haremie było ponad 500 kobiet), ale bezczelnie zagrabił budynek, który wcześniej był świątynią Shivy. Jest na to mnóstwo dowodów!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Drogi Anonimie, szkoda, że nie podpisałaś/ eś się imieniem.

   Wszelkie oficjalne informacje, na jakie trafiłam, mówiły wyraźnie o takiej wersji wydarzeń. Cóż, nie jestem znawcą, bardziej hobbystką, czego nigdy nie ukrywałam i nie ukrywam, aczkolwiek zanim cokolwiek opublikuję, staram się jak najdokładniej, na ile to możliwe- sprawdzić informacje/ źródła. Wiadomo, nie mam dostępu do literatury fachowej, nie jestem też indologiem, to po pierwsze, a po drugie, skoro tak dobrze znasz historię Indii, szkoda, że nie wyprowadziłaś/ eś z błędu mnie jak i moich czytelników, skoro powszechnie dostępna wersja jest błędna. Jeśli się mylę, śmiało popraw mnie, bo sama pierwsze słyszę o Twojej historii, ale ja, mogę się mylić, jesteśmy tylko ludźmi.

   W każdym razie, dziękuję za sugestie, człowiek całe życie się uczy!
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
  2. Nino,

   wybacz, że niepotrzebnie Cię zaatakowała, mój błąd, za co przepraszam. Nie ukrywam, że po przeglądnięciu wielu stron różnych blogerów, nie wytrzymałam czytając wszędzie informacje na temat Taj Mahal, które niestety nie są prawdziwe. Jeszcze raz przepraszam :)

   Wracając do tematu - jest co najmniej 100 dowodów na to, że Taj Mahal był hinduską świątynią. Za dużo by pisać ;) Przedstawię Ci ich kilka.
   1. Taj Mahal należał do Maharadży Jaipuru i został zbudowany w XII lub XII wieku.
   2. Słowo "mahal" wywodzi się z hinduskiego - pałac, nie ma żadnego innego budynku w muzułmańskich państwach, które nazywałoby się tak samo.
   3. Mumtaz Mahal nazywała się Mumtaz-ul-Zamani. Nawet jeśli przyjmiemy, że nazywano ją Mumtaz Mahal trudno logicznie wytłumaczyć, dlaczego ominięto pierwsze trzy litery jej imienia. Nigdzie coś takiego nie występuje.
   4. Główne wejście jest skierowane ku południu, a jak wiadomo, zgodnie z zasadami Islamu, powinno być skierowane w stronę Mekki.
   5. Pod Taj Mahalem znajduje się 5 zamkniętych piwnic, do których nikt nie ma wstępu - wg świadków znajdują się tam ukryte posągi Shivy.
   6. Tej-o-Mahalaya wywodzi się z sanskrytu i oznacza świątynię Shivy.
   7. Agra, w której znajduje się Taj Mahal, to starożytne miejsce kultu Shivy.
   8. Z dwóch stron Taj Mahalu znajdują się dwa symetryczne budynki, z których jeden (zachodni) rzekomo ma być meczetem. Gdyby tak miało być, nie budowano by dwóch identycznych budynków o zupełnie innych celach.
   9. Cztery marmurowe filary są typowe dla budowli Hinduskich.
   10. W dokumentach Shahjahan nie ma żadnych dowodów na to, że wybudował Taj Mahal - żadnych zapisków kosztów, zamówień materiału czy projektów.

   To zaledwie kilka dowodów, jest ich o wiele więcej. Na pewno jeśli będziesz zainteresowana, znajdziesz ich o wiele więcej :)

   Pozdrawiam,
   Kaja

   Usuń
  3. Droga Kaju,
   W porządku, każdemu zdarza się gorszy dzień :)
   Obiecuję przyjrzeć się temu tematowi bliżej i kiedyś powstanie notka na ten temat :)
   Dziękuję, za Twój komentarz, który rzucił inne światło w temacie Taj Mahal.

   P.S
   Czy jesteś może jakoś związana zawodowo albo jakkolwiek inaczej z Indiami ?:)
   Widzę, że wiedzę masz ogromną...

   Pozdrawiam również ;)

   Usuń
  4. Nina,

   Cieszę, że zainteresowały Cię nowe informacje ode mnie :)

   Co do mojej wiedzy, nie jest ona na pewno ogromna... Dopiero poznaję powoli tą kulturę i nie ukrywam, że coraz więcej mnie ona fascynuje. Od roku mieszkam w Indiach (z małymi przerwami) i zamierzam tu spędzić większą część mojego życia, a to wszystko dlatego, że mój narzeczony pochodzi z Indii :)

   Pozdrawiam :)

   Usuń
  5. No proszę! :)
   Nie muszę mówić, że Ci troszkę zazdroszczę? ;)
   Oczywiście w tym pozytywnym sensie! No i życzę wszystkiego dobrego :)

   P.S.
   Kaju, jeśli miałabyś ochotę na "pogaduszki", zapraszam do kontaktu mailowego, mój mail to: sapno.main.India.hai@gmail.com

   Nie ukrywam, że z przyjemnością poznałabym Twoją historię, jeśli tylko zechciałabyś się nią podzielić^^ a także myślę, że jest jeszcze mnóstwo rzeczy, o których nie wiem, a co mogłabyś opowiedzieć w temacie Indii :)

   Pozdrawiam! :)

   Usuń
 5. I jeszcze jedno - jeśli już piszesz o Mumtaz Mahal, która na marginesie tak się nie nazywała, to sprawdź datę jej śmierci, bo na pewno nie jest to 1831... Pomyliłaś się o jakieś 200 lat ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd, który już poprawiłam :)
   Pozdrawiam

   Usuń

Drogi Czytelniku/ Czytelniczko!
Dziękuję Ci za poświęcony czas:) Podobało się? Chcesz dodać coś od siebie?
Proszę bardzo, nie krępuj się i zostaw po sobie ślad ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"5 sekund do IO" (2) "Chłopczyce z Kabulu" (1) "Córka króla moczarów" (1) "Drzewo migdałowe" (1) "Dziewczyna z Bagdadu" (1) "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości w Indiach" (1) "Emptines" (1) "Gang różowego sari" (1) "Indie. Miliony zbuntowanych" (1) "Kiedy księżyc jest nisko" (1) "Miejsce na ziemi" (1) "Osobliwy dom Pani Peregrine" (2) "Oszpecona" (1) "Soraya" (1) "Stara Słaboniowa i Siekładuchy" (1) "Tłumaczka snów" (1) "Trzy na godzinę" (3) "Tune Mere Jana" (1) "Tygrysie Wzgórza" Sarita Mandanna (1) "U stóp bogini" (1) "W kraju niewidzialnych kobiet" (1) "Zabić córkę" (1) "Źródła miłości" (1) Afganistan (3) aktorki Bollywood (1) Alepia (1) Aleppo (1) Amana Fontanella Khan (1) amla (1) Anita Nair (1) Anna Dereszowska (1) Aranżowane Małżeństwo (2) Atif Aslam (1) bacza pusz (1) balsam turecki (2) Bandi Chhor Divas (1) Beaute Marrakech (1) Bhai Dooj Indyjskie (1) Biblioteczka (26) Blue City (1) Bollywood (5) Bombay Bazaar (2) brwi (1) Buddyzm (1) cassia (2) Chitra Banerjee Divakaruni (2) ciało (2) Córka Indii (1) Czarne (4) czarne mydło (1) czarnuszka (2) Dabur (3) dasara (1) depilacja na olej (1) Dipawali (1) Diwali (1) Dokument/ Tv (4) Durga (2) durga puja (2) dussehra (1) Etnospa (1) EtnoŚwiat (1) fantastyka (2) Fitokosmetik (1) Ganesh Chaturthi (1) Ganesha (1) garba (1) gendercide (1) glinka błękitna (1) Gulabi Gang (3) Hachette (1) Hammam (2) handmade (1) henna (3) Hesh (1) hijra (1) hinduista (1) Hinduizm (6) Hindus (1) hinduski (1) Holi (1) Indi-Rabbia (11) Indie w liczbach (1) Indus (1) indyjski (1) indyjski makijaż (1) indyjskie imiona męskie (1) indyjskie imiona żeńskie (1) Inne (3) inspiracje (1) Inveo (1) Irak (1) Islam (3) Jenny Nordberg (1) Joanna Łańcucka (1) Joanna Nowicka (1) Jodhpur (1) Jyoti Singh Padney (2) kajal (2) Kali Puja (1) Kamila Shamsie (2) kanya puja (1) Karen Dionn (1) kasty (3) Kishwar Desai (1) Klinika Spalonych Twarzy (2) kurkuma (1) kwas migdałowy (1) kwas solny (1) Laetitia Colombani (1) Lakhsmi (1) Lakshmi (2) Lakshmi Puja (1) Liebster Blog Award (1) Mahishasura (1) makijaż (1) Malala Yousafzai (1) Małgorzata Lupina (1) Małgorzata Warda (2) Marginesy (2) masa solna (1) masaż (1) maska (1) masło do ciała (2) masło shea (3) Meltem Yilmaz (1) Menla (1) Michelle Cohen Corasanti (1) Michelle Nouri (1) Mister 2016 (1) muzyka (3) Nadia Hashmi (1) Najel (1) Namaste (1) Nawaratri (3) Nocanka (1) Norel (1) ocm (1) ode mnie (11) Ogłoszenie (2) olej z krokosza (1) olejowanie ciała (2) olejowanie paznokci (2) olejowanie włosów (3) Orientalne (1) Orientalne Sekrety Piękna (6) Orientana (2) Otwarte (1) Pakistan (2) Parwati (1) Pascal (1) pasta cukrowa (1) peeling (2) Pielęgnacja (19) pielęgnacja twarzy (3) Planeta Organica (2) poczet bóstw hinduistycznych (3) Podstawowe Informacje (6) Podział administracyjny (1) Podział administracyjny Indii (1) posag (1) Prószyński i S-ka (1) Przedział dla Pań (1) Qanta A. Ahmad (1) rangoli (1) Rani Mukherjee (2) Rania Al-Baz (1) Ransom Riggs (2) recenzja (44) Red Horse (1) Religie (6) rękawica Kessa (1) Rohan Rathore (1) Rohit Khandelwal (1) Różowy gang (2) Sampat Pal Devi (1) saraswati puja (1) sati (1) savon noir (2) Scott Carney (2) serum (1) Sikhizm (2) słoń (2) słowiańszczyzna (1) solah shringar (1) Sonu Nigam (1) społeczeństwo (4) SQN (1) Swati (1) syndrom indyjski (2) Syria (1) szampon (2) Świat Książki (1) Świat Literacki (1) Święta (2) Święte Krowy (1) Taj Mahal (1) thriller (1) Thriller psychologiczny (1) Tradycje (1) Tradycje Indyjskie (13) tradycyjne ozdoby damskie (2) tradycyjne stroje damskie (2) tradycyjne stroje męskie (1) Tv (1) twarz (2) ubtan (2) Umi Sinha (1) Vatica (1) Veer- Zaara (1) Vidiadhar S. Naipaul (1) Warkocz (1) warny (1) Wielka Litera (4) William Dalrymple (1) wishes (2) włosy (10) Wydawnictwo Kobiece (2) Wydawnictwo Literackie (1) wydawnictwo Media Rodzina (1) wydawnictwo Oficynka (1) Zabójstwo Honorowe (1) zapalenie okołomieszkowe (1) Zwiedzanie (3) (1)

Pinterest

Visitors

Flag Counter