Namaste ^^
Dziś mam dla Was temat lekki i przyjemny i coś do pooglądania :)
Zajmiemy się tradycyjnym indyjskim make up'em, który może być bardzo prosty, uzyskany poprzez roztarcie kajalu aż po ślubny ten bardzo kolorowy i intensywny, aczkolwiek niezmiennie piękny.
kajal make up |
Co to jest w ogóle ten kajal?
Już odpowiadam, to nic innego jak mieszanka sproszkowanych ziół i odrobiny oleju czy masła ghee . W postaci sztyftu, proszku czy pasty, od wieków służący do ozdabiania przez kobiety Orientu ale także mający właściwości lecznicze oraz znaczenie symboliczne. Prosty w użyciu kosmetyk, nanoszony na dolną linię wodną oka oraz wewnętrzną linię górnych rzęs.
Kajal |
Gdzie sięgają korzenie kajalu?
Kosmetyk powszechnie stosowano już w starożytności w Azji Południowej, na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej, zarówno przez kobiety jak i mężczyzn oraz dzieci. Zależnie od rejonu świata inaczej nazywany i różniący się nieco składem. Np w starożytnym Egipcie mieszany był ze szmaragdowym barwnikiem.
Berber girl |
Dlaczego kajal cieszy się nie przerwanie od wieków taką popularnością?
Otóż ze względu na właściwości:
* ochronne: w warunkach silnego promieniowania słonecznego, chroni wzrok odbijając promienie uv, a także zapobiega zanieczyszczeniom oczu pyłem czy piaskiem;
* lecznicze: zmniejsza podrażnienie i i koi niczym krople do oczu, te kajale z dodatkiem kamfory chłodzą oczy;
* pielęgnacyjne i estetyczne: wybiela białko oka, obkurczając naczynia krwionośne, co daje efekt pięknego kontrastu, zwłaszcza z ciemną obwódką tęczówki. Odpowiednio dobrane oleje w składnie dobrze wpływają na kondycję rzęs.
Kajal |
a także tradycyjne zastosowanie:
* Dla
Hindusów kajal to nie tylko kosmetyk.. Wg wierzeń posiada bowiem moc ochrony
dzieci przed przeklęciem ich przez "Buri Nazar", tzw "złym spojrzeniem/
okiem".. Małym dzieciom maluje się kropkę na lewej stronie czoła lub pod
prawym uchem. Matki często aplikują nawet niemowlętom kohl z tych samych powodów a także by wzmocnić oczy dziecka.
kajal eyed child |
little girl |
traditional bridal make up |
Co możemy znaleźć w składzie kajalu?
Oleje: musztardowy, sezamowy, rycynowy kokosowy, olej ze słodkich migdałów.
Zioła: Bhringraj, Bibhitaki, Haritaki, Amla, Triphala, lukrecja gładka, róża damasceńska,
Dodatki: Klarowane masło ghee, kamfora, miód.
W dawnych czasach skład kosmetyku pozostawiał wiele do życzenia a to wszystko przez obecność ołowiu. Na szczęście dzisiejsza produkcja nie dopuszcza takiej możliwości :)
Jak w domowych warunkach powstaje kajal?
Wielogodzinny proces wytwarzania zaczyna się od sporządzenia pasty z drzewa sandałowego (starta gałązka + odrobina wody). W owej miksturze zanurza się kwadracik białego muślinu po czym suszy go w cieniu i tak kilka razy, następnie wieczorem uprzednio skręcony materiał umieszcza się w lampie oliwnej. Lampkę podlewa się dodatkowo olejami np sezamowym czy rycyną a nad nią stawia mosiężne/ stalowe naczynie tak, by nie blokowało przepływu powietrza i tym samym wzmagało proces spalania. Po 10 godzinach powstałą sadzę, zbiera się z naczynia i miesza z kroplą oleju czy masełka ghee. W ten sposób powstaje pasta gotowa do użycia :)
I na koniec niespodzianka :)
Filmik, w którym Deeptima pokazuje jak wykonać klasyczny indyjski makijaż codzienny, oczywiście z wykorzystaniem kohlu :) Serdecznie zachęcam do obejrzenia !
Wrzucam jeszcze kilka pięknych zdjęć:
bridal make up |
make up |
make up |
I jak dziewczyny, podobają się Wam indyjskie makijaże?
Już samo pociągnięcie kajalem zmienia oko, nadając mu egzotyczny wyraz:)
Lubicie malować się w taki sposób? Ja osobiście preferuję make up Deeptimy i dobrze się w nim czuję:) Natomiast jeśli chodzi o makijaż ślubny jest po prostu bajkowy, tak samo z resztą jak ogólnie indyjska panna młoda, wyglądająca jak księżniczka ze wszystkimi tymi kosztownościami, mocno zdobionym strojem to i make up musi być na bogato ;-)
Pozdrawiam!
Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńSuper artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń