13.09.2014

Równi, równiejsi i niedotykalni, czyli podział kastowy indyjskiego społeczeństwa

Namaste^^
Dziś temat, który jest źródłem wielu kontrowersji, dla człowieka z Zachodu budzi wręcz niesmak.
Wygląda na to, że ludzie zawsze chcieli być od kogoś lepsi, być wyżej w hierarchii. I to się chyba nigdy nie zmieni. Choćby dawno temu, w Europie czyż nie było podobnie? Pamiętacie o mezaliansach? ;)
Indie, kraj kontrastów i mieszanka wszelkich kultur, religii. Wymyśliły sobie, że zaprowadzą porządek, i dokonają segregacji, szczególnie istotnej dla wyznawców Hinduizmu, których życie jest podporządkowane wielu zasadom, nakazom, powinnościom a także mnóstwem zakazów. Główną rolę gra tutaj "system kastowy", który z góry określa przynależność do konkretnej grupy.
Dobrze, zajmijmy się teraz uporządkowaniem wiedzy, na ten temat:

Caste pyramid
           

Co to są Warny i Kasty? Jak jest między nimi podstawowa różnica?
Warny to staroindyjska definicja klasy społecznej, stanu. To właśnie one pierwotnie determinowały miejsce jednostki w indyjskim systemie społecznym. Kasty to poniekąd skrót myślowy, który pielęgnuje Zachód. Tak naprawdę, główny podział stanowiły Warny, kasty to tylko podgrupy, którym niesłusznie nadaje się nadrzędne znaczenie i które na przestrzeni wieków, właściwie warny wyparły, i tyle zostało z  ich pierwotnego założenia :D

 Jak było kiedyś a jak jest dziś ? 
Dawno temu były 4 warny, grupujące dane zawody i tego się trzymano, kasty określały tylko pochodzenie, tzw dźati, czyli konkretny klan czy terytorium, z którego dana grupa się wywodziła. Obecnie kast i podkast jest ok. 3 tysięcy, których nazwy biorą się nawet od nazwiska rodziny, a już nie tylko wykonywanego zawodu.


Główne 4 warny:
 1. Bramini- duchowieństwo, święci mężowie;
 2. Kszatrijowie- wojownicy, rycerze, monarchowie, urzędnicy;
 3. Wajśjowie- kupcy, rzemieślnicy, chłopi;
 4. Śudrowie- służący;
 5.  

Piątą grupą, wypchniętą poza nawias społeczeństwa są Dalitowie czyli niedotykalni

Jakie cechy winni posiadać przedstawiciele danych warn i jakie mają obowiązki?
  1. Bramini- najbardziej religijni, wolni odzłych myśli i emocji. Do obowiązków kapłanów należy niesienie posługi duchownej, głosząc wiedzę, recytując wedy. Posiadają oni znajomość odprawiania wszelkich obrzędów i rytuałów. Przy tym wszystkim będąc spokojnym, pogodnym i wyrozumiałym człowiekiem, potrafiącym samemu się kontrolować, być czystym i prawym Hindusem; 
   
  Brahmins
 1. Kszatrijowie- Ich zadaniem jest brona granic i rządzenie w czasach pokoju. Przedstawicieli tej grupy powinna cechować dzielność, męstwo, stanowczość, umiejetność podejmowania szybkich decyzji, wytrwałość a także szlachetność, wielkoduszność, hojność. Mogą studiować Wedy;
 2. Wajśjowie- mający coraz mniej praw, wynikających z przynależności do tej grupy ludzie zajmowali się bydłem, handlem, rzemiosłem i rolnictwem. Mogą czytać Wedy;
 3. Śudrowie- ostatnia warna, której głównym obowiązkiem jest służenie trzem powyższym stanom. Bez praw nawet do posiadania własnego majątku. Nie mogą nawet słuchać recytacji Wed, świętych ksiąg.
 4.  
 No i ostatnia grupa, żyjąca na uboczu populacji czyli Dalitowie, niedotykalni, to oni są od "brudnej roboty", nie dostając nic w zamian, nawet szacunku. Czym się zajmują? Ano nieczystymi pracami, wiążącymi się z odbieraniem życia istotom żywym, usuwaniem padniętych krów, kontaktem z wydzielinami ludzkimi, czy z ciałem zmarłych (palenie, noszenie).
Nieczyści wg Hinduizmu są:
rybacy, rzeźnicy, garbarze, sprzątacze, pracze, dawno temu kaci, przy egzekucjach.
Dalitowie nie mogą być po śmierci skremowani ani nawet przekraczać progu świątyni za życia.

   
Dalit
Teoria podziału kastowego na chwilę obecną:

Konstytucja Indii, z 1950 roku oficjalnie zniosła dyskryminowanie niedotykalnych oraz publiczne przywileje wyższych kast, zapewniając tym samym, teoretycznie równouprawnienie. W praktyce, z kolei Hindusi nadal trzymają się zamierzchłego podziału społeczeństwa. Zwłaszcza przy zawieraniu małżeństw.
Nawet sam Mahatma Gandhi opowiedział się za pariasami, nazywając ich Dziećmi Boga


I jak, Moi Drodzy Czytelnicy?
Straszny jest tak surowy podział społeczeństwa, prawda? Zwłaszcza dla tzw "Niedotykalnych".
Kasty to jeden z wielu punktów spornych, które niestety uwłaczają Indiom. I ciężko pogodzić się z tym, jak funkcjonuje tamtejsze społeczeństwo :(  Jest jeszcze wiele kwestii, które odbierają Indiom bajkowy obraz, ale o tym innym razem.  Bo, w końcu nic w Indiach nie jest takim, jakim się wydaje :( Tymczasem, jestem ciekawa, jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?
Pozdrawiam! :)

14 komentarzy:

 1. to tak jak wszędzie, ludzie wiedzą swoje i pomimo zniesienia tych różnic, ludzie nadal praktykują dawne zwyczaje..... smutne to:/

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie :( szczególnie w Indiach nabiera to ogromnego znaczenia, przy tak silnym przywiązaniu do tradycji :(

  OdpowiedzUsuń
 3. co determinuje do bycia w danej kaście? to, gdzie się człowiek urodził? i już na zawsze tak zostaje?

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak, status otrzymuje się wraz z urodzeniem w danej rodzinie, a co za tym idzie, kaście. Dziecko dziedziczy kastę, po ojcu i nic tego nie zmieni, przez całe życie nawet ślub (o ile ktoś z wyższej kasty w ogóle zdecydował by się na ślub z kimś z niższej kasty, co i tak wątpliwe, choć rodzina panny młodej chętnie wyraziłaby zgodę na takie małżeństwo). Zmianę statusu może zmienić tylko odrodzenie się w kolejnym wcieleniu (reinkarnacja) i to tylko pod warunkiem, dobrej karmy, to ona jest przepustką do lepszego życia, w przyszłym wcieleniu :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a jak jest w przypadku duchownych? przecież nie rodzą się jako duchowni?

   Usuń
  2. No właśnie nie do końca ;) bo jeśli przychodzi na świat dziecko w rodzinie Braminów, to automatycznie zyskuje ono status Bramina, aczkolwiek rodzice przekazują mu wzorce zachowania, uczą czytać i rozumieć Wedy, później odprawiać rytuały i obrzędy jak już posiądą całą wiedzę wówczas sami mogą już głosić wiedzę wedyjską. Oraz przejąć obowiązki kapłańskie.

   Usuń
 5. aaa no widzisz, czyli Bramini mogą mieć żony i dzieci? Tutaj właśnie miałam inne wyobrażenie;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Więc tak, może doprecyzuję tutaj troszkę:
  nie każdy przedstawiciel kasty braminów, musi być kapłanem, ale jeśli jest, to obowiązuje go czystość i celibat i wtedy nazwiemy go Braminem, czyli kapłanem, który wywodzi się z tej kasty oraz z rodziny o tradycjach kapłańskich. Jeśli mamy natomiast do czynienia tylko z przedstawicielami tej najwyższej kasty- braminami, którzy pracują umysłowo, np nauczyciele akademiccy, wtedy jak najbardziej mogą zakładać rodziny:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. troszkę to zakręcone,ale zaczynam chwytać:) imponuje mi Twoja wiedza! uwielbiam dowiadywać się takich ciekawostek:)

   Usuń
  2. Oj tak, zakręcone i to nieźle;)
   Dziękuję bardzo za miłe słowa! Bardzo się cieszę, że to, co piszę jest przydatne i ktoś chętnie to czyta no i że mogłam "pomóc";) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 7. Indie są zachwycające, bo kolory, smaki i zapachy (zależy do której dzielnicy trafisz), ale i przerażające - duża dysproporcja między grupami społecznymi (dla mnie niezrozumiała).
  Ciekawy artykuł!
  Zapraszam do mnie, pozdrawiam, El

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie się z Tobą zgadzam.
   Ktoś kiedyś powiedział, że Indie są zwierciadłem świata, w nich odbija się wszystko i dlatego właśnie są krajem kontrastów, bo tam wszelkie skrajności istnieją obok siebie :)
   Ah, te podziały społeczne są tak niesamowicie krzywdzące, że aż przerażające:(
   Również pozdrawiam :)
   P.S. odwiedzam każdego komentatora ;)

   Usuń
 8. U Ciebie jak zwykle ciekawie i edukacyjnie!
  Dziękuję za udział w linowym party
  Ściskam!
  Karolina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, Karolinko:)
   Staram się jak najwięcej tutaj przekazywać.
   Pozdrawiam:)

   Usuń

Drogi Czytelniku/ Czytelniczko!
Dziękuję Ci za poświęcony czas:) Podobało się? Chcesz dodać coś od siebie?
Proszę bardzo, nie krępuj się i zostaw po sobie ślad ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"5 sekund do IO" (2) "Chłopczyce z Kabulu" (1) "Córka króla moczarów" (1) "Drzewo migdałowe" (1) "Dziewczyna z Bagdadu" (1) "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości w Indiach" (1) "Emptines" (1) "Gang różowego sari" (1) "Indie. Miliony zbuntowanych" (1) "Kiedy księżyc jest nisko" (1) "Miejsce na ziemi" (1) "Osobliwy dom Pani Peregrine" (2) "Oszpecona" (1) "Soraya" (1) "Stara Słaboniowa i Siekładuchy" (1) "Tłumaczka snów" (1) "Trzy na godzinę" (3) "Tune Mere Jana" (1) "Tygrysie Wzgórza" Sarita Mandanna (1) "U stóp bogini" (1) "W kraju niewidzialnych kobiet" (1) "Zabić córkę" (1) "Źródła miłości" (1) Afganistan (3) aktorki Bollywood (1) Alepia (1) Aleppo (1) Amana Fontanella Khan (1) amla (1) Anita Nair (1) Anna Dereszowska (1) Aranżowane Małżeństwo (2) Atif Aslam (1) bacza pusz (1) balsam turecki (2) Bandi Chhor Divas (1) Beaute Marrakech (1) Bhai Dooj Indyjskie (1) Biblioteczka (26) Blue City (1) Bollywood (5) Bombay Bazaar (2) brwi (1) Buddyzm (1) cassia (2) Chitra Banerjee Divakaruni (2) ciało (2) Córka Indii (1) Czarne (4) czarne mydło (1) czarnuszka (2) Dabur (3) dasara (1) depilacja na olej (1) Dipawali (1) Diwali (1) Dokument/ Tv (4) Durga (2) durga puja (2) dussehra (1) Etnospa (1) EtnoŚwiat (1) fantastyka (2) Fitokosmetik (1) Ganesh Chaturthi (1) Ganesha (1) garba (1) gendercide (1) glinka błękitna (1) Gulabi Gang (3) Hachette (1) Hammam (2) handmade (1) henna (3) Hesh (1) hijra (1) hinduista (1) Hinduizm (6) Hindus (1) hinduski (1) Holi (1) Indi-Rabbia (11) Indie w liczbach (1) Indus (1) indyjski (1) indyjski makijaż (1) indyjskie imiona męskie (1) indyjskie imiona żeńskie (1) Inne (3) inspiracje (1) Inveo (1) Irak (1) Islam (3) Jenny Nordberg (1) Joanna Łańcucka (1) Joanna Nowicka (1) Jodhpur (1) Jyoti Singh Padney (2) kajal (2) Kali Puja (1) Kamila Shamsie (2) kanya puja (1) Karen Dionn (1) kasty (3) Kishwar Desai (1) Klinika Spalonych Twarzy (2) kurkuma (1) kwas migdałowy (1) kwas solny (1) Laetitia Colombani (1) Lakhsmi (1) Lakshmi (2) Lakshmi Puja (1) Liebster Blog Award (1) Mahishasura (1) makijaż (1) Malala Yousafzai (1) Małgorzata Lupina (1) Małgorzata Warda (2) Marginesy (2) masa solna (1) masaż (1) maska (1) masło do ciała (2) masło shea (3) Meltem Yilmaz (1) Menla (1) Michelle Cohen Corasanti (1) Michelle Nouri (1) Mister 2016 (1) muzyka (3) Nadia Hashmi (1) Najel (1) Namaste (1) Nawaratri (3) Nocanka (1) Norel (1) ocm (1) ode mnie (11) Ogłoszenie (2) olej z krokosza (1) olejowanie ciała (2) olejowanie paznokci (2) olejowanie włosów (3) Orientalne (1) Orientalne Sekrety Piękna (6) Orientana (2) Otwarte (1) Pakistan (2) Parwati (1) Pascal (1) pasta cukrowa (1) peeling (2) Pielęgnacja (19) pielęgnacja twarzy (3) Planeta Organica (2) poczet bóstw hinduistycznych (3) Podstawowe Informacje (6) Podział administracyjny (1) Podział administracyjny Indii (1) posag (1) Prószyński i S-ka (1) Przedział dla Pań (1) Qanta A. Ahmad (1) rangoli (1) Rani Mukherjee (2) Rania Al-Baz (1) Ransom Riggs (2) recenzja (44) Red Horse (1) Religie (6) rękawica Kessa (1) Rohan Rathore (1) Rohit Khandelwal (1) Różowy gang (2) Sampat Pal Devi (1) saraswati puja (1) sati (1) savon noir (2) Scott Carney (2) serum (1) Sikhizm (2) słoń (2) słowiańszczyzna (1) solah shringar (1) Sonu Nigam (1) społeczeństwo (4) SQN (1) Swati (1) syndrom indyjski (2) Syria (1) szampon (2) Świat Książki (1) Świat Literacki (1) Święta (2) Święte Krowy (1) Taj Mahal (1) thriller (1) Thriller psychologiczny (1) Tradycje (1) Tradycje Indyjskie (13) tradycyjne ozdoby damskie (2) tradycyjne stroje damskie (2) tradycyjne stroje męskie (1) Tv (1) twarz (2) ubtan (2) Umi Sinha (1) Vatica (1) Veer- Zaara (1) Vidiadhar S. Naipaul (1) Warkocz (1) warny (1) Wielka Litera (4) William Dalrymple (1) wishes (2) włosy (10) Wydawnictwo Kobiece (2) Wydawnictwo Literackie (1) wydawnictwo Media Rodzina (1) wydawnictwo Oficynka (1) Zabójstwo Honorowe (1) zapalenie okołomieszkowe (1) Zwiedzanie (3) (1)

Pinterest

Visitors

Flag Counter