19.09.2014

"Klinika Spalonych Twarzy"- dokument TV

Namaste ^^
Dziś pragnę poruszyć nieco inny temat, na moim blogu. Po wczorajszym obejrzeniu dokumentu pod tym samym tytułem, co dzisiejszy post, uznałam, że  po prostu muszę o tym napisać.  Aha, dziś niestety nie będzie wielu zdjęć. Zapewne słyszeliście o oblewaniu kwasem kobiet, głównie w krajach muzułmańskich. O tym właśnie traktuje ten program dokumentalny. Poznajemy tu historię dwóch pakistańskich kobiet, ofiar poparzenia przez mężów ale o tym poniżej. Najpierw małe wprowadzenie zanim poznacie Zakiję i Rukhsanę.

Temat niestety dobrze znany głównie na terenie Azji w samym Pakistanie odnotowuje się 100-125 przypadków rocznie, tendencja co gorsza, jest wzrostowa i to tylko tych zgłoszonych. Nie wiadomo ile w ogóle kobiet w ogóle nic z tym nie robi. Oficjalne statystyki nie są prowadzone. Powodowane ogromnym strachem. Głównym czynnikiem takich wypadków jest bieda, analfabetyzm i powszechny dostęp do kwasu.

Dlaczego akurat kwas?
Otóż Pakistan słynie z produkcji bawełny, przy czym również jest zużywany kwas (tylko nie wiem w jaki sposób). Po drugie, kwas można wziąć także z akumulatorów w samochodzie. Więc przede wszystkim dostępność czyni z kwasu broń jeszcze straszniejszą.

Co w tym wszystkim jest jeszcze gorsze?
To, że nie ma jakiegoś czynnika odstraszającego przestępców. Mężczyźni bardzo rzadko odsiadują wyroki. Brak takiego prawa, które regulowało by tę sytuację jest hańbą dla samego społeczeństwa, w tym przypadku pakistańskiego. Sam dr Mohammad Jawad to przyznaje. A propos doktora, jest to wybitny chirurg plastyczny, który nota bene, jest Pakistańczykiem a mieszka w Wlk Brytanii. Zoperował on m.in. modelkę Katie Piper, 32 lata- oblana w 2008 roku na ulicy, kwasem siarkowym.
  
Katie Piper

To wielkoduszny człowiek, który sam wyszukuje kobiety dotknięte tragedią zniekształcenia twarzy i pomaga im często za darmo, tak jak w przypadku bohaterek omawianego dziś, przeze mnie programu. Przyjechał do swej ojczyzny, by pomóc swoim rodaczkom, operując je w szpitalu ze specjalnym oddziałem oparzeniowym. Jego pracę sponsoruje Fundacja na rzecz pomocy muzułmankom.

Co prowokuje mężczyzn do takiego przestępstwa?
Pomogą to zobrazować właśnie dwa przykłady Pakistanek.

Przejdźmy już w końcu do naszych bohaterek. Pierwszą z nich jest 39 letnia Zakija, matka dwójki dzieci, syna Waheeda i córki Sumbul. Ofiara męża, Pereza alkoholika i narkomana. Po tym jak zaczął ją brutalnie bić (kiedy chciał pieniędzy) wystąpiła o rozwód. Dzień przed rozprawą, wściekły mężczyzna zaatakował ją kwasem na ulicy. Oczywiście do niczego się nie przyznaje. Trzyma się wersji, że został uwikłany w spisek a sprawcą jest niby kochanek, którego rzekomo miała Zakija. Teść kobiety z kolei nie wyraża zgody na rozwód, bowiem twierdzi, że miejsce kobiety jest przy mężu ale żeby było ciekawiej powiedział też, że kobiety są takie same i wszędzie nie robią nic innego, jak tylko przynoszą hańbę.. Natomiast brat poparzonej kobiety nie pozwala jej wychodzić i pokazywać się między ludźmi, wówczas się wścieka. Jeśli już musi wyjść to zakłada ona burkę i ciemne okulary. W reportażu wypowiada się także nastoletnia córka Zakii, Sumbul, mówi, że ludzie bardzo im ubliżają, po tym wszystkim a mężczyźni w społeczeństwie czują się bezkarni a do tego mają się za Boga, pana i władcę :( Jednak Zakija nie jest sama, wspierają ją nie tylko dzieci ale także pani adwokat Sarkar Abbas, pomaga jej w procesie przeciwko mężowi. Aczkolwiek od razu podkreśla, że nie wiadomo jak się sprawa potoczy bo sądy są pobłażliwe dla mężczyzn w tej kwestii. Ma świadomość, że to ciężka sprawa ale przyznaje również, że boi się o swoją klientkę o jej rodzinę, bowiem Pervez wygraża, że zniszczy żonę i jej rodzinę. Wróćmy do tematu twarzy. Cóż, kobieta ma potwornie zniekształconą twarz, nie ma nawet lewego oka. Dr Jawad po kilku operacjach przywraca Zakii symetrię i kontury twarzy, co do oczu, to niestety nie udało się odtworzyć nawet oczodołu (po konsultacji z okulistą). Konieczna jest proteza, wykonana z odlewu jej twarzy, której część zamocowano do okularów, które kobieta nosi. Historia kończy się dla Pakistanki dobrze, bo odzyskuje nie tylko twarz ale i spokój, bowiem mąż dostał wyrok podwójnego dożywocia :) Jego sprawa okazała się precedensowa, pierwsza po wprowadzeniu nowego prawa, o którym napisze dalej.

                            
Zakija
Teraz kolei na opowieść Rukhsany. Przyznam Wam, że jest ona dla osób o mocnych nerwach. Powiem więcej, mimo że każda z takich historii jest wstrząsająca, to historia Rukhsany bardzo mnie wzruszyła i oglądając ocierałam łzy. Do rzeczy, 25 letnia, piękna mimo blizn, Pakistanka, również ma dwoje dzieci i od 8 lat męczy się w małżeństwie. Kwasem oblał ją mąż, bratowa oblała benzyną a teściowa podpaliła i zostawili ją tak w zamkniętym pokoju. Cudem udało jej się uciec w nocy. Wiecie co w tym wszystkim dopełnia całego nieszczęścia? To, że ona wciąż z nimi mieszka. Nie może odejść bo nie poradziłaby sobie sama z chorymi dziećmi, które potrzebują lekarstw. W tym momencie, dr Jawad musiał ochłonąć bo wzruszenie i złość wyprowadziły go z równowagi. Co na to wszystko mąż? Jak każdy, kategorycznie się wypiera, mówiąc, że żona ma wysokie cisnienie i jest nerwowa dlatego sama się oblała a że w pobliżu stała świeczka, to powstał pożar stąd blizna na jego dłoni, która mu została niby po gaszeniu żony. Przecież on sam "nic złego jej nie zrobił". Aczkolwiek sam powiedział, że jeśli ktoś udowodni mu winę, to podda się karze. Dobrze, że powstało Stowarzyszenie ofiar ataków kwasem. Kobiety wzajemnie się wspierają, traktują siebie jak rodzinę. Los nie oszczędza młodej kobiety, jej oprawcy zamurowali jej przejście tak, by nie miała żadnego kontaktu ze swoimi dziećmi a to właśnie dla nich znajdowała siłę, by żyć. Odebrano jej wszystko. Pozostał tylko ból, żal i blizny. Co gorsze, nie będzie mieć nawet operacji, na która tak czekała :( Okazuje się, że Rukhsana jest ósmym tygodniu ciąży. Jednak kobieta dostrzega w tym dobra wolę Allacha.. Pragnie by był to syn, wtedy będzie mieć pewność, że nie będzie cierpieć tak, jak kobieta może cierpieć w zdominowanym przez bezkarnych mężczyzn świecie.Chociaż jedno życzenie Rukhsany się spełnia, rodzi zdrowego synka a operacja ma odbyć się za pół roku od porodu. Tutaj niestety jej historia się kończy a ja czuję niedosyt. Ogromny niedosyt Chce wiedzieć, że została zoperowana i znów jest piękną dziewczyną, chce wiedzieć, że jej oprawca gnije w więzieniu. Chcę wiedzieć, że i ona ma coś z życia, że uśmiecha się i chodzi z podniesioną głową. Chcę wiedzieć, że już niczego się nie boi, że jest spokojna i wiedzie szczęśliwe życie.

Dobra wiadomość, na koniec
Jest w tym wszystkim światełko nadziei dla skrzywdzonych kobiet.
Otóż kobiety ze Stowarzyszenia Ofiar Kwasu, spotkały się z panią polityk, Marvi Memon. Na zorganizowanym spotkaniu panie dyskutowały o atakach i ewentualnych karach dla oprawców. Nasuwające się pierwsze skojarzenia typu odpłacenie tym samym czy kara śmierci nie wchodzi w rachubę.  Bowiem od 35 lat walczy się o zniesienie w Pakistanie kary śmierci, więc Prawa Człowieka nie pozwalają na takie wyroki. Kobiety uradziły, że najlepszym rozwiązaniem będzie kara dożywocia i taki właśnie projekt p.Memon przedstawiła w parlamencie i wiecie co? Projekt został jednogłośnie przyjęty! :) Czego na własnej skórze doświadczył mąż Zakiji :)

Jeszcze jedna ciekawostka, dr Mohammad Jawad został nominowany do Oscara za ten właśnie dokument.  W kategorii film krótkometrażowy. Oryginalny tytuł to" Saving Face" co ma podwójne znaczenie, bowiem pacjentki odzyskują nie tylko twarz dosłownie ale także życie, same przyznają, że są to ich ponowne narodziny:)

Oglądałyście może wczoraj ten program?
Jeśli nie, to dziś będzie emitowana powtórka, w nocy o 1:40 w tvp 1 i tvp HD.
Jestem wstrząśnięta bezkarnością tych 'mężczyzn' bo prawdziwy mężczyzna by tak nie postąpił ! Nie wyobrażam sobie, jak można wyrządzić komuś zupełnie niewinnemu taką krzywdę! Zniszczyć jej życie. Sprawić by stała się chodzącym trupem.
Słyszałyście o morderstwach honorowych? (Kiedyś będzie o tym szerzej, na blogu).
Przeczytałam wiele książek w takiej tematyce ale za każdym razem szokuje to na nowo. Btw, polecam Wam książkę "Spalona"- Souad", postaram się wrzucić kiedyś recenzję. Znacie? Czytałyście? Czytacie w ogóle takie książki? Jeśli tak, to możecie jakieś polecić? Chętnie dopisze je do listy.
Pozdrawiam:)

12 komentarzy:

 1. też widziałam ten dokument, to jest przerażające, a najgorsze jest to, że sprawcy nie widzą w tym nic złego.....:/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie..
   Jak widziałam męża Rukhsany, kiedy z uśmiechem na ustach mówi, że nic takiego jej nie zrobił, to myślałam, że mnie coś z miejsca trafi ! :(

   Usuń
 2. Historię częściowo znam, ale przyznam, że dokumentu nie widziałam-czas to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam,bo dopiero cały dokument pomaga wszystko zrozumieć no i wywołuje zdecydowanie więcej emocji, niż tylko mój opis.
   Pozdrawiam

   Usuń
 3. straszne co się dzieje na tym świecie...po przeczytaniu Twego tekstu nie jestem smutna, przygnębiona tylko tak wściekła, że wszystkim Pakistańczykom bym poodcinała interes!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie, nie podkreśliłam w tekście, że zaciskałam pięści im bliżej poznawałam historie tych odważnych kobiet. Co do kary, to myślę, że faktycznie byłaby bardziej dotkliwa niż więzienie :D

   Usuń
  2. straszne to jest...dobrze, że urodziłyśmy się w "normalnym" kraju

   Usuń
  3. Dokładnie..
   Zawsze człowiek na coś tam narzeka a inni naprawdę mają gorzej :(

   Usuń
  4. Ninko, nominowałam Cię do Liebster Blog Award. Szczegóły u mnie:)

   Usuń
  5. O! Bardzo mi miło, to moja pierwsza nominacja ;)
   Jak najbardziej, piszę się na to i dziękuję Ewelinko :)

   Usuń
 4. Hej jestem tutaj po raz pierwszy i już widzę, że będę odwiedzać częściej, bo piszesz bardzo ciekawie. Widziałam nominacje na blogu Slavic Nature i dlatego przeglądałam blogi ;)
  Czytałam tą książkę..okropnie jak takie coś się dzieje, a my nie mamy żadnego wpływu by coś polepszyć.. Dobrze, że chociaż dożywocie wprowadzili za takie coś.
  Pozdrawiam oczekiwaniee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Cię serdecznie, Kornelio czuj się swobodnie;) Bardzo dziękuję za miłe słowa!
   Co do Liebstera to postaram się dziś odpowiedzieć ;)
   To co dzieje się w kulturze zdominowanej przez mężczyzn, którzy czują się panem i władcą to przechodzi ludzkie pojęcie :( a nikt nic z tym nie robi :( Ciekawe czy rzeczywiście oprawcy będą odsiadywać te wyroki...
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Drogi Czytelniku/ Czytelniczko!
Dziękuję Ci za poświęcony czas:) Podobało się? Chcesz dodać coś od siebie?
Proszę bardzo, nie krępuj się i zostaw po sobie ślad ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"5 sekund do IO" (2) "Chłopczyce z Kabulu" (1) "Córka króla moczarów" (1) "Drzewo migdałowe" (1) "Dziewczyna z Bagdadu" (1) "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości w Indiach" (1) "Emptines" (1) "Gang różowego sari" (1) "Indie. Miliony zbuntowanych" (1) "Kiedy księżyc jest nisko" (1) "Miejsce na ziemi" (1) "Osobliwy dom Pani Peregrine" (2) "Oszpecona" (1) "Soraya" (1) "Stara Słaboniowa i Siekładuchy" (1) "Tłumaczka snów" (1) "Trzy na godzinę" (3) "Tune Mere Jana" (1) "Tygrysie Wzgórza" Sarita Mandanna (1) "U stóp bogini" (1) "W kraju niewidzialnych kobiet" (1) "Zabić córkę" (1) "Źródła miłości" (1) Afganistan (3) aktorki Bollywood (1) Alepia (1) Aleppo (1) Amana Fontanella Khan (1) amla (1) Anita Nair (1) Anna Dereszowska (1) Aranżowane Małżeństwo (2) Atif Aslam (1) bacza pusz (1) balsam turecki (2) Bandi Chhor Divas (1) Beaute Marrakech (1) Bhai Dooj Indyjskie (1) Biblioteczka (26) Blue City (1) Bollywood (5) Bombay Bazaar (2) brwi (1) Buddyzm (1) cassia (2) Chitra Banerjee Divakaruni (2) ciało (2) Córka Indii (1) Czarne (4) czarne mydło (1) czarnuszka (2) Dabur (3) dasara (1) depilacja na olej (1) Dipawali (1) Diwali (1) Dokument/ Tv (4) Durga (2) durga puja (2) dussehra (1) Etnospa (1) EtnoŚwiat (1) fantastyka (2) Fitokosmetik (1) Ganesh Chaturthi (1) Ganesha (1) garba (1) gendercide (1) glinka błękitna (1) Gulabi Gang (3) Hachette (1) Hammam (2) handmade (1) henna (3) Hesh (1) hijra (1) hinduista (1) Hinduizm (6) Hindus (1) hinduski (1) Holi (1) Indi-Rabbia (11) Indie w liczbach (1) Indus (1) indyjski (1) indyjski makijaż (1) indyjskie imiona męskie (1) indyjskie imiona żeńskie (1) Inne (3) inspiracje (1) Inveo (1) Irak (1) Islam (3) Jenny Nordberg (1) Joanna Łańcucka (1) Joanna Nowicka (1) Jodhpur (1) Jyoti Singh Padney (2) kajal (2) Kali Puja (1) Kamila Shamsie (2) kanya puja (1) Karen Dionn (1) kasty (3) Kishwar Desai (1) Klinika Spalonych Twarzy (2) kurkuma (1) kwas migdałowy (1) kwas solny (1) Laetitia Colombani (1) Lakhsmi (1) Lakshmi (2) Lakshmi Puja (1) Liebster Blog Award (1) Mahishasura (1) makijaż (1) Malala Yousafzai (1) Małgorzata Lupina (1) Małgorzata Warda (2) Marginesy (2) masa solna (1) masaż (1) maska (1) masło do ciała (2) masło shea (3) Meltem Yilmaz (1) Menla (1) Michelle Cohen Corasanti (1) Michelle Nouri (1) Mister 2016 (1) muzyka (3) Nadia Hashmi (1) Najel (1) Namaste (1) Nawaratri (3) Nocanka (1) Norel (1) ocm (1) ode mnie (11) Ogłoszenie (2) olej z krokosza (1) olejowanie ciała (2) olejowanie paznokci (2) olejowanie włosów (3) Orientalne (1) Orientalne Sekrety Piękna (6) Orientana (2) Otwarte (1) Pakistan (2) Parwati (1) Pascal (1) pasta cukrowa (1) peeling (2) Pielęgnacja (19) pielęgnacja twarzy (3) Planeta Organica (2) poczet bóstw hinduistycznych (3) Podstawowe Informacje (6) Podział administracyjny (1) Podział administracyjny Indii (1) posag (1) Prószyński i S-ka (1) Przedział dla Pań (1) Qanta A. Ahmad (1) rangoli (1) Rani Mukherjee (2) Rania Al-Baz (1) Ransom Riggs (2) recenzja (44) Red Horse (1) Religie (6) rękawica Kessa (1) Rohan Rathore (1) Rohit Khandelwal (1) Różowy gang (2) Sampat Pal Devi (1) saraswati puja (1) sati (1) savon noir (2) Scott Carney (2) serum (1) Sikhizm (2) słoń (2) słowiańszczyzna (1) solah shringar (1) Sonu Nigam (1) społeczeństwo (4) SQN (1) Swati (1) syndrom indyjski (2) Syria (1) szampon (2) Świat Książki (1) Świat Literacki (1) Święta (2) Święte Krowy (1) Taj Mahal (1) thriller (1) Thriller psychologiczny (1) Tradycje (1) Tradycje Indyjskie (13) tradycyjne ozdoby damskie (2) tradycyjne stroje damskie (2) tradycyjne stroje męskie (1) Tv (1) twarz (2) ubtan (2) Umi Sinha (1) Vatica (1) Veer- Zaara (1) Vidiadhar S. Naipaul (1) Warkocz (1) warny (1) Wielka Litera (4) William Dalrymple (1) wishes (2) włosy (10) Wydawnictwo Kobiece (2) Wydawnictwo Literackie (1) wydawnictwo Media Rodzina (1) wydawnictwo Oficynka (1) Zabójstwo Honorowe (1) zapalenie okołomieszkowe (1) Zwiedzanie (3) (1)

Pinterest

Visitors

Flag Counter