20.06.2015

Nazywam się Khan- i nie jestem TERRORYSTĄ

Namaste ^^
Dziś przygotowałam post, z innej beczki. Poruszę ważną kwestię.
Zdaję sobie sprawę, że podjęcie dość kontrowersyjnego tematu, będzie trochę jak "włożenie kija", w przysłowiowe mrowisko. Czemu taki post akurat teraz? W tym tygodniu rozpoczął się święty miesiąc postu- Ramadan (w Indiach dziś, ze względu na odpowiednią widocznością księżyca a co za tym idzie, różnice geograficzne) i to skłoniło mnie trochę do refleksji.
[Btw Ramadan Mubarak- dla wszystkich poszczących, o ile tu zaglądają].

stereotyp

Jakie jest w ogóle moje zamierzenie tej notki? Być może, użyję mocnych słów ale trudno. Od dawna to we mnie "siedzi". W dobie wielu ugrupowań terrorystycznych, trudno nie ulec stereotypowi "terrorysty". Aha, jeśli chodzi o Indie, jest to druga pod względem liczby wyznawców religia (12,5 %, zaraz po Hinduizmie 78,14% ).  Ale po kolei, najpierw króciutko o samej religii. Jak podaje wikipedia:
[...} Religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w nim objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi. Słowo islam w języku arabskim oznacza poddanie się Bogu. Islam ma wspólne korzenie z judaizmem i chrześcijaństwem
Podstawę islamu tworzy pięć zasad i obowiązków muzułmanina. Ortodoksyjny islam dzieli się na 3 główne odłamy: sunnicki, szyicki i charydżycki.[...].
Tyle z encyklopedycznego punktu widzenia.

Jak jest w praktyce?
Wiadomo...niestety w wielu miejscach, sytuacjach nie wesoło :(
Zbyt dużo zbrojnych ugrupowań terrorystycznych, pogarsza wizerunek religii na świecie. Oczywiście, ci fanatycy zasługują na potępienie. Kultywują wypaczoną wersję islamu. Pokłosie XX wiecznego fundamentalizmu.  Kwestią sporną jest też hidżab i ogólnie sytuacja kobiet.
W ogóle, w tym temacie jest bardzo dużo do powiedzenia, i myślę, że w ciągu najbliższego miesiąca powstanie więcej notek n/ t islamu i kwestii z nim związanych więc dziś skupię się na swoich odczuciach a konkrety wkrótce. Myślę, że będziecie mogli przeczytać m.in. o kobietach w islamie, ich sytuacji, hierarchii w społeczeństwie. Z tym, że nie mam żadnej wiedzy fachowej, to co mówię, opieram na obserwacjach, rozmowach, książkach*

Nie jest moim celem propagowanie treści pro czy anty islamskich, broń Boże.
Osobiście dla mnie liczy się człowiek. Każdemu normalnemu śmiertelnikowi należy się szacunek. Nie oceniam ludzi przez pryzmat wiary, narodowości czy koloru skóry. Tak, znam osobiście osoby wyznające tę religię. Zarówno kobiety jak i mężczyzn i wiecie co? To są świetne osoby, bardzo pogodne, które przez życie idą z uśmiechem. Mają zdrowe podejściu do życia.Ten post, niech będzie takim apelem o tolerancję.
Nie ulegajmy krzywdzącym stereotypom, nie oceniajmy innych, dopóki nie poznamy ich, jako ludzi. Oczywiście, jest mnóstwo przykładów, które pokazują, że niestety ale w niektórych stereotypach jest dużo racji, ale to skrajne przypadki. Naprawdę, nie każdy muzułmanin jest terrorystą, powiem więcej, nigdy nim nie zostanie o ile ma zdrowe podejście do świata. Cóż...w każdej religii są niebezpieczne odłamy, sekty, z tym że w islamie przybiera to bardzo zły kierunek i przybiera na sile, ryzyka narasta a wraz z nim obawy :(

Żeby była jasność, jestem zdeklarowaną chrześcijanką i tak pozostanie a ja potępiam terroryzm i powiedzieć, że jestem wstrząśnięta/ oburzona, to jak nic nie powiedzieć. Aczkolwiek do żadnej religii nic nie mam. Wychodzę z założenia, że Bóg jest jeden, obojętnie czy nazywany przez jednych Allahem, przez innych Kryszną itd. Każdy w coś wierzy i niech tak pozostanie, dopóki pozostaje porządnym człowiekiem i nie wyrządza krzywdy innym, liczy się serce.
Nie skreślajmy nikogo, wszyscy żyjemy na jednym świecie. Wszyscy wywodzimy się z jednego źródła. W dzisiejszych czasach, gdzie granice się zacierają a ludzie z całego świata migrują, ksenofobia jest trochę...przestarzała. Islamofobia natomiast, kiedy tak dużo muzułmanów wokół nas, również narasta a wszelkie działania terrorystyczne, które się dzieją na świecie, wcale nie pomagają :(

słowa też bolą

Na koniec, polecam Wam film "Nazywam się Khan" nie jest to typowa roztańczona produkcja bollywoodzka, zrealizowana z wielkim rozmachem. Film skupia się na problemie odrzucenia m.in ze względu na wyznanie.


P.S.
Jak Wy odnosicie się do powyższego?
Znacie osoby, które wyznają Islam bądź inne religie?  Może słyszeliście o jakichś przykrych sytuacjach na tle religijnym, które Was dotknęły albo osobiście spotkaliście się z nieprzychylnością ?
Pozdrawiam :)

EDIT:
Nie oceniam żadnej z religii,  nie jestem teologiem ani żadnym znawcą religii. To, co przedstawiłam w powyższym poście, jest moją subiektywną opinią, którą sobie wyrobiłam w oparciu o własne doświadczenia, jak i to, co udało mi się dowiedzieć.

10 komentarzy:

 1. Myślę, że wielu ludzi nie przepada za muzułmanami nie tylko z powodu terroryzmu, mimo iż to też duży powód, ale przez to, co się dzieje w Europie. Pisałam już w życiu z paroma muzułmanami i mogę powiedzieć, że oni nie przyznają się do terrorystów. Uważają, że osoby, które tak się zachowują, nie mają prawa nazywać się wyznawcami tej religii. Rozumiem, że osoby, które są terrorystami, to tylko jakiś tam odsetek wśród wszystkich wyznawców. Ale niestety, do Europy docierają coraz większe ilości wyznawców Islamu, którzy nie potrafią uszanować tego, że u nas zasady są inne. Tworzenie własnych osiedli, gdzie mogą żyć tylko muzułmanie i gdzie wprowadza się prawo Islamu? Przykro mi, ale jeżeli ja pojadę do innego kraju, to będę przestrzegać prawa i reguł tam obowiązujących, a nie wprowadzać swoje. Tak samo sposób, w jaki traktowane są w niektórych krajach np. kobiety. Rozumiem, że tam kultura jest inna i szanuję to, ale nigdy nie będę się godzić na sytuację, gdzie komuś dzieje się krzywda. Jeżeli kobieta zostaje ukamienowana, ponieważ chce zmienić religię, to nie będę tego tolerować. W Europie też tak było, wieki temu. I dało się to zmienić. Więc tam z pewnością też się da, mimo innej kultury. Oczywiście wiem, że nie wszędzie i nie zawsze tak jest, nie można generalizować. Ale jednak wyżej wymienionych przypadków jest na tyle dużo, że rzutuje to na cały obraz Islamu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. An gie, przede wszystkim, dziękuję za merytoryczny komentarz :)
   Podoba mi się Twoje zdrowe podejście do tematu i możemy "przybić sobie piątkę".
   Dokładnie z tych samych powodów napisałam, że Muzułmanin o zdrowym podejściu do życia, nigdy nie zostanie terrorystą. To prawda, ekspansja Islamu i jego agresywna forma (ugrupowania ekstremistyczne), roszczenia Muzułmanów na emigracji, naganna postawa wobec kobiety w tamtejszej kulturze zdecydowanie odpycha i cóż, wcale to nie dziwi :( Cieszę się, że podkreśliłaś, iż to poniekąd generalizowanie, ale niestety te przykre fakty, jak najbardziej mają miejsce i to one właśnie, wysuwają się an pierwszy plan, kiedy człowiek Zachodu styka się z pojęciem Islamu czy Muzułmanami. Pierwszym krokiem do dokonywania zmian jest to, żeby po prostu chcieć coś zmienić, a nie wydaje mi się, żeby patriarchalny system, tak wygodny dla męskiej części społeczeństwa ktoś chciał tam zmieniać :( Sądzę, że jeszcze mnóstwo czasu musi upłynąć, żeby uzdrowić panujący w muzułmańskich krajach, system panujący w społeczeństwie. Wpisany tak naprawdę w tradycje, tak głęboko zakorzenione, co jest dodatkowym utrudnieniem.

   Usuń
  2. Z pewnością, aczkolwiek u nas również panował patriarchalny system, kobieta miała tylko rodzić dzieci i zajmować się domem, a dzisiaj? :) Mam nadzieję, że kiedyś się to u nich zmieni.

   Usuń
  3. Dokładnie tak:) I ja również mam nadzieję, że nadejdą zmiany na lepsze w tamtych rejonach. Te biedne kobiety, które doświadczyły tyle zła, zasługują na lepsze życie.Bo to, przez co niejedna kobieta "około arabskiego" pochodzenia, musi przejść w głowie się nie mieści :(

   Usuń
 2. Kiedyś poznałam dwóch muzułmanów i na podstawie tej znajomości utrwaliłam w sobie przekonanie, że muzułmanie mogą być bardzo pobożni (nie fanatycy!!), i okazują tę religijność na co dzień, tzn. nie wstydzą się swojej wiary tak jak wielu katolików. To nie byli żadni fanatycy, tylko zwykli normalni ludzie. U muzułmanów podoba mi się szacunek dla rodziców, u nas normą jest oddawanie starszych do domów opieki. Oni odwdzięczają się swoim rodzicom za wychowanie, opiekując się nimi do końca. Tak przynajmniej mówili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam identyczne doświadczenie :) Dokładnie, głębokie więzi z rodziną, przywiązanie do tradycji, tego możemy im pozazdrościć. Można być głęboko religijnym Muzułmaninem bez żadnych negatywnych aspektów jak np dżihad itp. P.S. Dziękuję za Twój komentarz, który pięknie pokazuje inne, charakterystyczne cechy- bardzo pozytywne.

   Usuń
 3. Szczerze to nie masz pojecia o czym piszesz. Wedlug Koranu muzulmanin ma obowiazek walczyc z wyznawcami innych religii, a zeby chetnych nie brakowalo dla smialkow przeznaczona jest posmiertna nagroda w postaci czekajacych na niego w raju 72 czarnookich dziewic, teraz latwo zrozumiec czemu zamachowcow-samobjcow nie brakuje. Naleze do osob tolerancyjnych, ale religia sprowadzajaca kobiety do rzeczy, pozwalajaca na pedofilie, zoofilie i kazrodztwo to dla mnie nie jest religia. Ojciec mordujacy corke ktora zgrzeszyla przynoszac hanbe rodzinie np.przez rozmowe z obcyn mezczyznom, maz mordujacy zone poniewaz przypuszcza ze ta go zdradzila i setki innych przykladow. Na to wszystko pozwala im koran. Ja islamowi i muzulmanom mowie nie. Akceptuje ich jako ludzi, ale nigdy nie zaakceptuje tego co robia. Zapoznanie sie z fragmentami koranu wiele wyjasnia jesli chodzi o fanatyczne zachowania spolecznosci. Taka jest ta religia nie wazne czy ktos jest terrorystom czy katem domowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimie pięknie powiedziałaś/ eś, że akceptujesz Muzułmanów, jako ludzi i takie właśnie było zamierzenie mojego posta. Tolerancja. Tak, to kontrowersyjna religia i często przybiera agresywną formę i to jest przykre :( ale warto podkreślić to, że islam posiada 3 główne nurty, spośród których najbardziej ortodoksyjnym odłamem są sunnici, nie wszyscy są tacy sami.
   Nie chcę i nie będę oceniać żadnej z religii, bowiem po pierwsze nie jestem znawcą a po drugie, każda z nich, ma swoje plusy i minusy, każdy wybiera (albo i nie) swoje wyznanie. Ja, tak jak pisałam powyżej, jestem chrześcijanką i tak pozostanie.

   Teraz pozwól, że odniosę się do Twojego komentarza, by uściślić pewne rzeczy:
   po pierwsze, wiem czym jest dżihad, po drugie, wiem jak wygląda raj dla shahidów (męczenników, którzy biorą udział w świętej wojnie). Kolejna rzecz, pedofilia jest powszechna również wśród naszych katolickich duchownych...Co do kazirodztwa, z kolei, warto wspomnieć, że Adam i Ewa, byli pierwszymi ludźmi i to oni, wraz ze swoimi potomkami zaludnili ziemię..kazirodztwo zyskało miano grzechu o wiele później, wraz ze zmianą prawa mojżeszowego i dobrze się stało, bo to jest nie tylko obrzydliwe, ale przyczynia się do mutacji genetycznych. Btw w islamie nie dopuszcza się małżeństwa, jeśli rodzeństwo pochodzi od jednego ojca i matki. Kwestia zabójstw honorowych, oczywiście jest to ujmą na honorze całej religii i w głowie się nie mieści, jak coś takiego może się dziać:( przyczyniają się do tego ekstremiści z agresywnego odłamu Islamu. Wróćmy jeszcze do Koranu, istnieją hadisy mówiące o tym, że kobieta jest na równi z mężczyzną, z tym że w praktyce wygląda to niestety zupełnie inaczej :(
   Wszystkie te okropieństwa, które mają miejsce, NIE SĄ REGUŁĄ, znam osobiście wyznawców tej religii, zarówno kobiety jak i mężczyzn i serio, nikt nie chce wysadzać się w powietrze, nie chodzi w burce, wręcz przeciwnie, to wolna i zadowolona z życia kobieta.

   Usuń
 4. Witam.
  my rowniez na kartach historii mamy krwawe ślady walk religijnych.nikt nas za to w takim stopniu jak to jest obecnie wobec muzułmanów nie uciskal.
  Wszędzie znajdzie sie takich co zabijają bo lubia zabijac. tpod jaka grupa się podpiszą jest im obojetne
  Kolejna rzecz, co do sekt, wiar itd. znam zagorzalego katolika, stwierdził, ze nasza religia i te jej najbliższe nie chodzą od drzwi do drzwi i nie namawiają na zmianę wyznania wiec to TA religia jest ta sluszna, niestety, jest to mijanie sie z prawda.Na lamach historii znajdzie sie, ze gdy my- cywilizowani jeździliśmy ucywilizować odlegle zakątki to bach- i juz ksiądz lub pastor pędzi w ramach misji nauczać niewiernych prawdziwej wiary czy tambylcy byli jej ciekawi czy nie.
  Drodzy przyjaciele, Biblia czy Koran itd byly wiele razy tłumaczone a to na inny język a to na bardziej przystępny, a uczący Pism interpretowali tekst według własnego uznania,wyrwane slowo z kontekstu, nacisk na to lub tamto.Wiele zalezy od charyzmy nauczyciela jak i od wpatrzenia ucznia w nauczajacego.
  Nastepna rzecz, co do braku szacunku, maltretowania kobiet itp.A czyż u nas tego nie ma?jest niestety.za zamkniętymi drzwiami,a nikt nie zareaguje jak widzi bo "po co sie wtrącać", jak by nie patrzeć byl czas i to nie tak odlegly ze zona musiała wręcz wywiązywać sie ze swych małżeńskich obowiązków bo jak nie to byla "przywolywana do porządku" bo takie bylo boskie prawo męża
  Pdofilia?Pelno tego rowniez u nas wśród księży i wśród zwykłych smietelnikow z tym ze jak z powyżej opisanym tez sie nasi kryją.Muzułmanie jedynie wpisali to w swoje prawa oficjalnie a czy wszyscy z nich z tych praw korzystają to juz inna rzecz.
  Bog, nasz ich, tych czy tamtych. ...
  W starym testamencie nasz Bog jest nieustępliwy srogi a nawet bywa okrutny. Rowniez jak bóstwa tamtych czasów rzadal ofiar ze zwierząt Dopiero w Nowym Testamencie jest bardziej milosierny. wierze w Boga kochającego,wybaczajacego, milosiernego i dobrego.nie wierze natomiast w kler. Obluda sodomia( to takie lubiane przez nich slowo!).
  Sa księża z powołania jak i nosiciele koloratek. Wiara ma niewiele wspólnego z tym jacy jestesmy.Bo skoro wiemy ze gdy nas ktos uderzy i wiemy ze to boli, nikogo nie uderzymy bo jako dobrze postępujący ludzie nie chcemy przeciez nikogo krzywdzic. Nie czyn drugiemu co Tobie nie mile,takie powiedzonka sa równie prawdziwe co Przykazania Boże.Tylko bez kamiennych tablic i widzianej w tym sily wyższej. Ale moc w słowach mimo prostoty wypowiedzi ta sama. Katolicyzm nie ma wylacznosci na dobro tak jak islam nie ma jej na zlo.
  Pani x kolanami codziennie wyciera kleczniki w kosciele i uchodzi za dobra i bogobojna kobietę a po powrocie do domu psychicznie dręczy córkę by obniżyć jej ocenę wartości siebie jako czlowieka co moze miec na nia samobójczy wpływ, a pan y moze dostojnie kroczyc do law kościelnych u boku pani x a po powrocie do domu upija sie i bije żonę.
  Prawda wyglada prosto, by byc dobrym człowiekiem trzeba myslec i czuć, stawiać sie sytuacji innych. Czlowiek ma w sobie i dobro i zlo, ważne czy walczy z tym co zle by to co dobre bylo bardziej widoczne. Nie chce by ktos o mnie mowil, "oh to dobra dziewczyna bo jest katoliczka", wolałabym " dobra dziewczyna, pomogla mi wnieść zakupy na 8pietro gdy winda sie zepsula". Znam Żyda, Polkę muzulmanke, znam zagorzalego katolika, znam księdza ktory potrafi o 5rano zbierać młodzież by wspólnie pobiegać a ktory potrafi sie przyznać ze zdarza mu się napic piwa.i wszyscy Ci ludzie sa ludźmi dobrymi. A idąc o 1 w nocy do pracy gdzie nikogo spacerującego nie widze gdy zdarzaja mi sie lękliwe mysli nie boje się ze wybuchnie bomba podlozona przez muzułmanów tylko czy jakis Polak, nie zechce w przypływie zlego humoru czy własnych zachcianek mnie skrzywdzić.a nikt go nie zapyta potem czy jest katolikiem. Oceniajmy ludzi na podstawie tego ze są ludźmi,nie czlowiek-katolik,czlowiek-buddysta,czlowiek wyznajacy to czy tato itd.nikt z nas nie przedstawia sie "jestem Janina kowalska z domu Nowak jestem katoliczka".
  Pozdrawiam
  Po prosu Miska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Miśka :)
   Po pierwsze, bardzo dziękuję za tak piękny i mądry komentarz!
   Zwróciłaś uwagę na tyle istotnych rzeczy. Nic dodać nic ująć, mnie nie pozostaje nic innego, jak tylko podpisać się pod Twoimi słowami, nawet obiema rękami.

   Dokładnie o to mi chodziło w napisanej przeze mnie notce, a fragment Twojej wypowiedzi, pozwolę sobie zacytować, a mianowicie : "Oceniajmy ludzi na podstawie tego, że są ludźmi", bez względu na swoją wiarę jest esencją mojej notki.
   Pozdrawiam bardzo serdecznie :)

   Usuń

Drogi Czytelniku/ Czytelniczko!
Dziękuję Ci za poświęcony czas:) Podobało się? Chcesz dodać coś od siebie?
Proszę bardzo, nie krępuj się i zostaw po sobie ślad ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"5 sekund do IO" (2) "Chłopczyce z Kabulu" (1) "Córka króla moczarów" (1) "Drzewo migdałowe" (1) "Dziewczyna z Bagdadu" (1) "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości w Indiach" (1) "Emptines" (1) "Gang różowego sari" (1) "Indie. Miliony zbuntowanych" (1) "Kiedy księżyc jest nisko" (1) "Miejsce na ziemi" (1) "Osobliwy dom Pani Peregrine" (2) "Oszpecona" (1) "Soraya" (1) "Stara Słaboniowa i Siekładuchy" (1) "Tłumaczka snów" (1) "Trzy na godzinę" (3) "Tune Mere Jana" (1) "Tygrysie Wzgórza" Sarita Mandanna (1) "U stóp bogini" (1) "W kraju niewidzialnych kobiet" (1) "Zabić córkę" (1) "Źródła miłości" (1) Afganistan (3) aktorki Bollywood (1) Alepia (1) Aleppo (1) Amana Fontanella Khan (1) amla (1) Anita Nair (1) Anna Dereszowska (1) Aranżowane Małżeństwo (2) Atif Aslam (1) bacza pusz (1) balsam turecki (2) Bandi Chhor Divas (1) Beaute Marrakech (1) Bhai Dooj Indyjskie (1) Biblioteczka (26) Blue City (1) Bollywood (5) Bombay Bazaar (2) brwi (1) Buddyzm (1) cassia (2) Chitra Banerjee Divakaruni (2) ciało (2) Córka Indii (1) Czarne (4) czarne mydło (1) czarnuszka (2) Dabur (3) dasara (1) depilacja na olej (1) Dipawali (1) Diwali (1) Dokument/ Tv (4) Durga (2) durga puja (2) dussehra (1) Etnospa (1) EtnoŚwiat (1) fantastyka (2) Fitokosmetik (1) Ganesh Chaturthi (1) Ganesha (1) garba (1) gendercide (1) glinka błękitna (1) Gulabi Gang (3) Hachette (1) Hammam (2) handmade (1) henna (3) Hesh (1) hijra (1) hinduista (1) Hinduizm (6) Hindus (1) hinduski (1) Holi (1) Indi-Rabbia (11) Indie w liczbach (1) Indus (1) indyjski (1) indyjski makijaż (1) indyjskie imiona męskie (1) indyjskie imiona żeńskie (1) Inne (3) inspiracje (1) Inveo (1) Irak (1) Islam (3) Jenny Nordberg (1) Joanna Łańcucka (1) Joanna Nowicka (1) Jodhpur (1) Jyoti Singh Padney (2) kajal (2) Kali Puja (1) Kamila Shamsie (2) kanya puja (1) Karen Dionn (1) kasty (3) Kishwar Desai (1) Klinika Spalonych Twarzy (2) kurkuma (1) kwas migdałowy (1) kwas solny (1) Laetitia Colombani (1) Lakhsmi (1) Lakshmi (2) Lakshmi Puja (1) Liebster Blog Award (1) Mahishasura (1) makijaż (1) Malala Yousafzai (1) Małgorzata Lupina (1) Małgorzata Warda (2) Marginesy (2) masa solna (1) masaż (1) maska (1) masło do ciała (2) masło shea (3) Meltem Yilmaz (1) Menla (1) Michelle Cohen Corasanti (1) Michelle Nouri (1) Mister 2016 (1) muzyka (3) Nadia Hashmi (1) Najel (1) Namaste (1) Nawaratri (3) Nocanka (1) Norel (1) ocm (1) ode mnie (11) Ogłoszenie (2) olej z krokosza (1) olejowanie ciała (2) olejowanie paznokci (2) olejowanie włosów (3) Orientalne (1) Orientalne Sekrety Piękna (6) Orientana (2) Otwarte (1) Pakistan (2) Parwati (1) Pascal (1) pasta cukrowa (1) peeling (2) Pielęgnacja (19) pielęgnacja twarzy (3) Planeta Organica (2) poczet bóstw hinduistycznych (3) Podstawowe Informacje (6) Podział administracyjny (1) Podział administracyjny Indii (1) posag (1) Prószyński i S-ka (1) Przedział dla Pań (1) Qanta A. Ahmad (1) rangoli (1) Rani Mukherjee (2) Rania Al-Baz (1) Ransom Riggs (2) recenzja (44) Red Horse (1) Religie (6) rękawica Kessa (1) Rohan Rathore (1) Rohit Khandelwal (1) Różowy gang (2) Sampat Pal Devi (1) saraswati puja (1) sati (1) savon noir (2) Scott Carney (2) serum (1) Sikhizm (2) słoń (2) słowiańszczyzna (1) solah shringar (1) Sonu Nigam (1) społeczeństwo (4) SQN (1) Swati (1) syndrom indyjski (2) Syria (1) szampon (2) Świat Książki (1) Świat Literacki (1) Święta (2) Święte Krowy (1) Taj Mahal (1) thriller (1) Thriller psychologiczny (1) Tradycje (1) Tradycje Indyjskie (13) tradycyjne ozdoby damskie (2) tradycyjne stroje damskie (2) tradycyjne stroje męskie (1) Tv (1) twarz (2) ubtan (2) Umi Sinha (1) Vatica (1) Veer- Zaara (1) Vidiadhar S. Naipaul (1) Warkocz (1) warny (1) Wielka Litera (4) William Dalrymple (1) wishes (2) włosy (10) Wydawnictwo Kobiece (2) Wydawnictwo Literackie (1) wydawnictwo Media Rodzina (1) wydawnictwo Oficynka (1) Zabójstwo Honorowe (1) zapalenie okołomieszkowe (1) Zwiedzanie (3) (1)

Pinterest

Visitors

Flag Counter