18.11.2014

Veer- Zaara- recenzja filmu Bollywood

Namaste ^^
Wracam po długiej przerwie za którą serdecznie przepraszam :(
Za to dziś po raz pierwszy, u mnie na blogu recenzja filmu, który jakiś czas w leniwe popołudnie (po raz kolejny) oglądałam. Nie jestem wielką fanką przesadnie romantycznych, schematycznych historii miłosnych. Co zarzuca się Bollywood. Faktycznie część z nich poniekąd pasuje do tego (np "Devdas"), ale bardzo często, tłem są inne tematy, polityczne czy obyczajowe. Coby zrównoważyć czasem ciężki do przełknięcia ulepek na czym film tylko zyskuje a dużo zależy  też od sposobu, w jaki opowiedziana jest historia, oraz właśnie wątki poboczne, które dodają smaku. Dlaczego to piszę? Bo ten film jest naprawdę dobry i jak najbardziej go polecam.
Jesteście ciekawi o czym jest film? W takim razie zapraszam do zapoznania się z moją recenzją.
UWAGA: Opinia jest spoilerem ^^

Veer- Zaara

                                                                     
Veer- Zaara


Scenariusz: Aditiya Chopra
Reżyseria: Yash Chopra
Scenografia: Sharmishta Roy
Dystrybucja: Yash Raj Films Blink
Rok Produkcji: 2004
Obsada: Preity Zinta, Shah Rukh Khan, Rani Mukherjee
Muzyka: Sanjeev Kohli, Madan Mohan
Kraj: Indie
Język: Hindi, urdu, punjabi
Gatunek: Melodramat, Musical


Fabuła:

Zaara Haayat Khan (Preity Zinta), pakistańska beztroska nieco zuchwała dziewczyna, zaczyna przygotowania do swoich zaręczyn. Świąteczny nastrój burzy nagła śmierć opiekunki Zaary- Bebe (Zohra Sehga), która to prosi dziewczynę na łożu śmierci, by zawiozła jej prochy, do ojczystych Indii. Pogrązona w żałobie dziewczyna podejmuje decyzję o spełnieniu ostatniego życzenia ukochanej piastunki. Czujac się tym samym komuś potrzebna, bo jak sama mói, do tej pory nie dokonała niczego w życiu no i potajemnie wyrusza w swoją pierwszą, samotną podróż do Indii. Niestety nie wszystko toczy się pomyslnie, bowiem autobus którym podróżuje, ulega wypadkowi staczając się ze zbocza.       
                            
Zaara & Bebe
Tu do akcji wkracza kolejny główny bohater, a mianowicie ratownik- Veer Pratap Singh (Shah Rukh Khan) i ratuje Zarę. Jednak nie bez przygód, bo zrozpaczona dziewczyna nie bacząc na bezpieczeństwo swoje i ratownika desperacko walczy o plecak, w którym znajduje się urna Bebe.

http://pl.pinterest.com/pin/508554982896059794/
Veer- Zaara
Wszystko kończy się sukcesem ale bardzo zdenerwowany Veer beszta Zarę za jej lekkomyślne, jak by się wydawało zachowanie. Zreflektowana ocalona wyjawia prawdę o prochach. Oniemiały Veer zmienia zdanie. To spotkanie odmienia na zawsze życie obojga. Veer deklaruje się dopilnować, by Zaara dotarła szczęśliwie na miejsce. Poruszony determinacja dziewczyny pomaga jej odprawić sikhijskie rytuały pogrzebowe.
                    
Veer -Zaara
Wdzięczna Zaara dziękuje za pomoc, na to Veer prosi ją by podarowała mu jeden dzień z jej życia, zdziwiona dziewczyna zgadza się. Czas spędzony razem zbliża młodych do siebie. Veera poznaje Indie oraz wiejskie życie i rodzinę swego wybawiciela. Wszyscy przypadają sobie do gustu a chłopak uświadamia sobie, że jest zakochany, co zauważa rodzina, namawiając chłopaka, by wyznał swe uczucia.

Veer- Zaara
 Powrót Pakistanki niesie ze sobą smutek, zwłaszcza dla Veera, który dowiaduje się o narzeczonym sympatii, co nie przeszkadza mu na wzynanie swej miłości, w obecności Raazy, wzbudzając tym samym jego podejrzenia. Zaara wraz z Raazą wracają do domu, gdzie dziewczynę wita obrażona na nią rodzina. Podczas trwających przygotowań do dnia zaręczyn, Zaara zaczyna zastanawiać się and istota miłości, idea małżeństwa ale niestety rodzina nalega na ślub z synem wysoko postawionego polityka. Jej zdanie nie ma tu znaczenia, liczy się polityka. Małżeństwo to układ biznesowy a nie miłość.
Sprawa nabiera tempa, bowiem Shabbu, przyjaciółka Zaary dzwoni do Veera i mówi mu o wszystkim, prosząc go by przyjechał i nie pozwolił na zmarnowanie życia jej Pani. Zakochany pilot, rezygnuje z kariery i postanawia przyjechać do Pakistanu i pojawia się na zaręczynach. Zszokowana Zaara biegnie w jego stronę wywołując konsternację u bliskich, którzy wiedzą już, co się święci..
Matka Zaary przychodzi do domu Shabbu, zastając tam Veera prosi go by oddal jej córkę i zrobił wszystko by do ślubu zaplanowanego doszło, bo w przeciwnym razie będzie katastrofa, a jej mąż tego nie przeżyje. Veer z szacunku do matki jego ukochanej godzi sie spełnić jej prośbę i spotyka się z Zaarą tłumacząc jej wszystko i zapewniając, ze jeśli tylko zdecyduje się na ucieczkę, to on będzie zawsze przy niej i może na niego liczyć. Zaara ze względu na rodziców postanawia jednak wziąć ten ślub. A Veer ma wrócić do domu do Indii..
I tu mógłby być koniec historii, ale nie tu jest punkt kulminacyjny. Hindus w drodze powrotnej jest aresztowany pod zarzutem, iż jest indyjskim szpiegiem. Policja zmusza go do podpisania fałszywych papierów, mających to potwierdzać. Aresztowany oczywiście nie ma zamiaru się na to zgodzić...do czasu, kiedy to do pokoju wkracza Raaza, narzeczony Zaary, który stawia Veerowi ultimatum, albo podpisze i Zaara będzie wiodła godne i szczęśliwe życie u jego boku, bądź przeciwnie, jeśli tego nie zrobi, to jej życie zamieni się w piekło... Veer jednak postanawia poświęcić swoje życie dla wybranki i podpisuje dokumenty, skreślając siebie. Idzie do więzienia przez 22 lata do nikogo się nie odzywa, nazywany jest tylko numerem . Dopiero kiedy pojawia się młoda prawniczka, i nazywa go imieniem i nazwiskiem więzień budzi się do życia. Dzięki ciepłu, które okazuje mu Samiya, otwiera się i opowiada jej swoją historie. Zgadza się nawet współpracować z prawniczką pod warunkiem jednak, ze nie wspomni imienia Zaary, bo tych imion nie wolno łączyć. Zadowolona Samija zgadza się ale tylko do pierwszej rozprawy, kiedy to wydaje się, że są na straconej pozycji. Oskarża bowiem najlepszy oskarżyciel, który nigdy nie przegrał. W dodatku jest to były pracodawca kobiety, od którego odeszła, ze względu na jego niehumanitarne zasady. Będą walczyć.
         
Veer & Saamiya
 Adwokatka jedzie do Indii w poszukiwaniu rodziny swojego klienta, ale niestety jest już za późno bo kilka lat temu zmarli. Okazuje się natomiast, że zastaje na miejscu nie kogo innego jak Zaarę właśnie.. wzruszona Samiya nie może przemówić,  i opowiada historie Shabbu, towarzyszce Zaary,  a potem jej samej. Wracają do Pakistanu na rozprawę, która wygrywają a wrogi oskarżyciel wycofuje się z zawodu. Wolny Veer, który odzyskał dobre imię wraca wraz z Zaarą do swojego domu, więc historia kończy się happy endem.;)

Może na koniec dodam od siebie jeszcze, co mi się podobało a co nie. No więc determinacja i ciepło adwokatki, oddanie rodzinie Veera ze strony Zaary jest jak najbardziej na plus no i jeszcze ukazanie krajobrazu indyjskiej wsi, ciepła rodzinnego, cudowne.  Natomiast jeśli chodzi o to, co mnie nie zachwyciło to muzyka, mimo że to "moje klimaty" to jednak soundtrack mnie nie porywa :(
Aha i jeszcze jedno, z takich drobnostek, nie mogłam wprost oderwać oczu od makijażu głównych bohaterek, mimo że to bardzo wyrazisty make up to one wyglądały przepięknie i najzwyczajniej w świecie im pasuje <3

Znacie Bollywood? Oglądacie? Co Wam się podoba w tego typu kinie a czego nie lubicie?
Jeśli o mnie chodzi to lubię Bolly wcale nie ze względu na niezwykle romantyczny klimat filmów, ale głównie na kulturę Indii, wiele można się z filmów dowiedzieć a także dla muzyki, którą lubię i słucham na co dzień.  Jako zodiakalny rak o nieco melancholijnej naturze, nie mam nic do romantycznych historii ale zwyczajnie nie wierzę w taaakie cuda-wianki ;) 

Ale Bollywood jednak i tak lubię i oglądam. Wolę takie filmy niż nierzadko płytkie amerykańskie czasem nawet głupawe komedie ale bez przesady w drugą stronę, nie mam tu na myśli wszystkich hollywoodzkich produkcji, z których wiele również chętnie oglądam :)
Napiszcie, co Wy najchętniej oglądacie, jakie macie ulubione filmy?
Pozdrawiam! :)

6 komentarzy:

  1. ja nie przepadam za tymi filmami ze względu na długość i te muzyczne wstawki, ale za to uwielbiam te kolory, kuchnię i urodę aktorek:) no wyglądają przepięknie:) a oglądałaś film Podróż na sto stóp?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ujęłaś właśnie istotę tego, co najbardziej odstrasza od tamtejszej kinematografii ;)
    Ale widzisz, Ewelinko, dla każdego coś miłego ;)
    Podróż na sto stóp? Oj nie, nie miałam okazji go obejrzeć, póki co;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. hehe no widzisz, chyba po prostu są dwa wyjścia albo to pokochasz albo nigdy nie zrozumiesz:)

      Usuń
    2. O tak zdecydowanie, świetnie to określiłaś :-)

      Usuń
  3. Nino a ja wracam na Twojego bloga (po przerwie za co przepraszam) Pozdrawiam Cie przy okazji serdecznie i zycze Wesolych Swiat. Beata

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam jeszcze serdeczniej, w takim razie :)
      Beatko, dziękuję za życzenia i również życzę Ci zdrowych i pogodnych Świąt :*

      Usuń

Drogi Czytelniku/ Czytelniczko!
Dziękuję Ci za poświęcony czas:) Podobało się? Chcesz dodać coś od siebie?
Proszę bardzo, nie krępuj się i zostaw po sobie ślad ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"5 sekund do IO" (2) "Chłopczyce z Kabulu" (1) "Córka króla moczarów" (1) "Drzewo migdałowe" (1) "Dziewczyna z Bagdadu" (1) "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości w Indiach" (1) "Emptines" (1) "Gang różowego sari" (1) "Indie. Miliony zbuntowanych" (1) "Kiedy księżyc jest nisko" (1) "Miejsce na ziemi" (1) "Osobliwy dom Pani Peregrine" (4) "Oszpecona" (1) "Soraya" (1) "Stara Słaboniowa i Siekładuchy" (1) "Tłumaczka snów" (1) "Trzy na godzinę" (3) "Tune Mere Jana" (1) "Tygrysie Wzgórza" Sarita Mandanna (1) "U stóp bogini" (1) "W kraju niewidzialnych kobiet" (1) "Zabić córkę" (1) "Źródła miłości" (1) Afganistan (3) aktorki Bollywood (1) Alepia (1) Aleppo (1) Amana Fontanella Khan (1) amla (1) Andrew Davidson (1) Anita Nair (1) Anna Dereszowska (1) Aranżowane Małżeństwo (2) Atif Aslam (1) bacza pusz (1) balsam turecki (2) Bandi Chhor Divas (1) Beaute Marrakech (1) Bhai Dooj Indyjskie (1) Biblioteczka (30) Blue City (1) Bollywood (5) Bombay Bazaar (2) brwi (1) Buddyzm (1) cassia (2) Chitra Banerjee Divakaruni (2) ciało (2) Córka Indii (1) Czarne (4) czarne mydło (1) czarnuszka (2) Dabur (3) dasara (1) depilacja na olej (1) Dipawali (1) Diwali (1) Dokument/ Tv (4) Durga (2) durga puja (2) dussehra (1) Etnospa (1) EtnoŚwiat (1) Ewa Karwan-Jastrzębska (1) fantastyka (4) Fitokosmetik (1) Ganesh Chaturthi (1) Ganesha (1) garba (1) gendercide (1) glinka błękitna (1) Gulabi Gang (3) Hachette (1) Hammam (2) handmade (1) henna (3) Hesh (1) hijra (1) hinduista (1) Hinduizm (6) Hindus (1) hinduski (1) Holi (1) Indi-Rabbia (12) Indie w liczbach (1) Indus (1) indyjski (1) indyjski makijaż (1) indyjskie imiona męskie (1) indyjskie imiona żeńskie (1) Inne (3) inspiracje (1) Inveo (1) Irak (1) Islam (3) Jenny Nordberg (1) Joanna Łańcucka (1) Joanna Nowicka (1) Jodhpur (1) Jyoti Singh Padney (2) kajal (2) Kali Puja (1) Kamila Shamsie (2) kanya puja (1) Karen Dionn (1) kasty (3) Kishwar Desai (1) Klinika Spalonych Twarzy (2) kurkuma (1) kwas migdałowy (1) kwas solny (1) Laetitia Colombani (1) Lakhsmi (1) Lakshmi (2) Lakshmi Puja (1) Liebster Blog Award (1) Mahishasura (1) makijaż (1) Malala Yousafzai (1) Małgorzata Lupina (1) Małgorzata Warda (2) Marginesy (2) masa solna (1) masaż (1) maska (1) masło do ciała (2) masło shea (3) Meltem Yilmaz (1) Menla (1) Michelle Cohen Corasanti (1) Michelle Nouri (1) Mister 2016 (1) muzyka (3) Nadia Hashmi (1) Najel (1) Namaste (1) Nawaratri (3) Nocanka (1) Norel (1) ocm (1) ode mnie (12) Ogłoszenie (3) olej z krokosza (1) olejowanie ciała (2) olejowanie paznokci (2) olejowanie włosów (3) Orientalne (1) Orientalne Sekrety Piękna (6) Orientana (2) Otwarte (1) Pakistan (2) Parwati (1) Pascal (1) pasta cukrowa (1) peeling (2) Pielęgnacja (19) pielęgnacja twarzy (3) Planeta Organica (2) poczet bóstw hinduistycznych (3) Podstawowe Informacje (6) Podział administracyjny (1) Podział administracyjny Indii (1) posag (1) Prószyński i S-ka (1) Przedział dla Pań (1) Qanta A. Ahmad (1) rangoli (1) Rani Mukherjee (2) Rania Al-Baz (1) Ransom Riggs (4) recenzja (48) Red Horse (1) Religie (6) rękawica Kessa (1) Rohan Rathore (1) Rohit Khandelwal (1) Różowy gang (2) Sampat Pal Devi (1) saraswati puja (1) sati (1) savon noir (2) Scott Carney (2) serum (1) Sikhizm (2) słoń (2) słowiańszczyzna (1) solah shringar (1) Sonu Nigam (1) społeczeństwo (4) SQN (1) Swati (1) syndrom indyjski (2) Syria (1) szampon (2) Świat Książki (1) Świat Literacki (1) Święta (2) Święte Krowy (1) Taj Mahal (1) thriller (1) Thriller psychologiczny (1) Tradycje (1) Tradycje Indyjskie (13) tradycyjne ozdoby damskie (2) tradycyjne stroje damskie (2) tradycyjne stroje męskie (1) Tv (1) twarz (2) ubtan (2) Umi Sinha (1) Vatica (1) Veer- Zaara (1) Vidiadhar S. Naipaul (1) Warkocz (1) warny (1) Wielka Litera (4) William Dalrymple (1) wishes (2) włosy (10) Wydawnictwo Kobiece (2) Wydawnictwo Literackie (1) wydawnictwo Media Rodzina (2) wydawnictwo Novae Res (1) wydawnictwo Oficynka (1) Zabójstwo Honorowe (1) zapalenie okołomieszkowe (1) Zwiedzanie (3) (1)

Pinterest

Visitors

Flag Counter