20.02.2014

Sikhizm- "Sat Shri Akal"

 Namaste^^

Pierwszą opisaną przeze mnie religią, nie będzie wbrew pozorom hinduizm;) dziś skupię się na innym, również iście indyjskim wyznaniu, mam na myśli sikhizm.  Jest to najmłodsza monoteistyczna religia powstała w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab. Jej założycielem był Guru Nanak, którego głównym założeniem było pozbycie się systemu kastowego. Podstawową ideą wiary jest równość wszystkich ludzi, braterstwo oraz otwartość dla wszystkich, pod każdym względem, wyznaniowym oczywiście też.
Sikhs
Sikhizm jest rodzajem kompilacji islamu i hinduizmu. Z tego pierwszego czerpie wiarę w  jedynego Boga, który nie posiada innych wcieleń ani nawet wizerunku aczkolwiek posiada ' miliony imion". Natomiast m. in. medytacja, wiara w łączność z Bogiem i w reinkarnację jest charakterystyczne dla hinduizmu. Fundamentalnym w religii jest kult Guru, a dokładnie pierwszych dziesięciu. Dlaczego guru są tacy ważni? Ponieważ według wierzeń mieli oni osobisty kontakt z Bogiem. Wszyscy oni przekazali owo objawienie, dopisując po jednym razdziale Pani Ksiegi inaczej Śri Guru Granth Sahib, będąca ostatecznie ostatnim Jedenastym Guru.stanowiona przez Gobinda Singha, przed jego śmiercią, ostatniego Guru.  Traktowana jest wręcz jako wyrocznia zwłaszcza we wszelkich sporach pomiędzy Sikhami.

Sikhowie zobowiązani są przestrzegać ściśle moralności, diety oraz ubioru,
stąd "Kodeks 5 K" (pandź kakkar), będący znakiem rozpoznawczym wspólnoty Khalsa (Czyści):

1. Kesa – nie strzyżone włosy (dotyczy również zarostu u mężczyzn). Sikhowie nie strzygą włosów na znak doskonałości Boga. Powinni oni czesać włosy przynajmniej dwa razy dziennie. Do ochrony włosów służy turban, zwany Dastaar; Kolor turbanu nie ma większego znaczenia, dobiera się go wg własnego uznania;
Sikhowie na co dzień często związują tylko koczek włosów chustką.

Sikh boy
Dastaar
2. Kangha – mały, drewniany grzebień, używany do czesania włosów, którego sikhowie powinni używać przynajmniej dwa razy dziennie;
3. Kaććh – krótkie spodenki noszone pod ubraniem. Są one wygodne i pozwalają sikhijskim żołnierzom walczyć bez żadnych przeszkód;
4. Kirpan – krótki żelazny sztylet lub krótki miecz służący do obrony. Jest to symbol potęgi duszy;
5. Kara – stalowa bransoletka noszona zwykle na prawym ramieniu, przypominająca o jedności z Khalsą i Bogiem.

Kirpan, Kangha, Kara,
We wspólnocie sikhijskiej każdy mężczyzna nosi nazwisko Singh co znaczy lew,  kobieta natomiast  Kaur- księżniczka (od imienia towarzyszki Guru – Mata Sahib Kaur), co pozwala definiować przynależność religijną w mozaice indyjskich wierzeń.

Sikh's flag
Sikhizm jest niebywale wymagający pod względem etyki..
Czego zatem jeszcze wymaga się od Sikhów?
Np. samodzielnego utrzymywania się z uczciwej pracy, wzajemnego wspierania się i służby dla całej społeczności oraz równości wszystkich wyznawców, utworzenie społeczności otwartej dla wszystkich ludzi,
przeznaczenie jednej dziesiątej swych dochodów na cele religijne; gotowości do działań na rzecz świątyni lub wspólnoty, uczestnictwa w zgromadzeniach Sikhów a także przebywania w towarzystwie ludzi dobrych i świętych. Sikh powinien powtarzać imię Boga, śpiewać hymny Guru. Sikh nie może ulegać wpływom ludzi źle czyniących oraz odszczepieńców od wiary. Uprawiać hazardu oraz zajmować się sprzedażą alkoholu i tytoniu. Mimo, że dawanie jałmużny jest obowiązkiem to życie z niej zostało zabronione.

Sikh


Jak wygląda liturgia sikhijska?
Otóż, nie ma jako takiej w porównaniu z bardziej rozbudowanymi występującymi w innych wyznaniach. Wszystko sprowadza się do codziennego, grupowego czytania Pani Księgi, w domach modlitwy zwanych- Gurdwarą. Recytacja ta nazywa się Sidharan Path.
Każda pendżabska gmina organizuje przynajmniej raz w roku nabożeństwo zwane Akhand Path tj 48 godzinne uroczyste, ciągłe i publiczne czytanie całej Księgi. Jeśli chodzi o osoby duchowne, które przewodniczą podczas modlitw, również nie ma. W imię zasady, iż wszyscy są równi, każdy wierzący ma takie prawo. Jedynym warunkiem jest umiejętność czytania  Guru Granth Sahib. Nie ma tutaj ograniczeń nawet dla kobiet. Każdy może być granti. Mało tego, wszelkie funkcje religijne, prowadzenie gminy czy administracja należą do funkcji społecznych. Co ciekawe czerpanie zysków z tego tytułu jest wbrew religii. Sikhizm nie uznaje żadnych kapłanów.
Shri Guru Granth Sahib

Jak wygląda typowa ceremonia?
Wszystko rozpoczyna się odśpiewaniem hymnów przy akompaniamencie bębnów, fisharmonii, rzadziej innych instrumentów. Owe hymny przeplatane są recytacją poezji, przypowieściami Sikhów. Na zakończenie odmawia się Ardas, modlacy przyjmują wówczas pozycję stojącą ze złożonymi dłońmi. Po czym pokłaniają się przed Księgą. Po przeczytaniu ostatniego wersetu, udają się do Langar, na strawę, otrzymują Karah Parshad, słodka potrawę przygotowaną z mąki, cukru i ghee (sklarowane masło).
Langar
Obrzędy religijne ograniczają się w sumie do dwóch najważniejszych wydarzeń, w życiu Sikha czyli chrztu i małżeństwa.
Sikhijski chrzest przypomina chrześcijańską Pierwszą Komunię, wprowadzając daną osobę do wspólnoty, otrzymuje ona wtedy prawa i obowiązki religijne. Punktem kulinacyjnym jest wypicie Amritu. Stąd nazwa Sakrament Amrytu. Uściślając, cała ceremonia nosi nazwę Chrztu Miecza Khanda Di Phuli, który polega na  tym, że w żelaznym zbiorniku nektar mieszano obosiecznym mieczem, następnie wypija się pięć garści tej słodkiej wody, po czym pięć razy skrapia się nią włosy i oczy wyznawców, co wyraża gotowość do poświęcenia się dla swej wiary.
Drugim istotnym wydarzeniem jest ślub, podczas którego para młoda czterokrotnie okrąża Panią Księgę, śpiewając po jednej zwrotce Hymnu Małżeńskiego.

Sikh's wedding
O czym należy pamiętać, wchodząc do Gurdwary?
Przede wszystkim o tym, by zdjąć buty (są specjalne darmowe szatnie) oraz zakryć głowę zarówno kobiety  jak i mężczyźni, którzy zawiązują chustki. Natomiast kobiety zarzucają na głowę i ramiona szeroki szal, dupattę. Należy również obmyć stopy w małym zbiorniczku. Sikh podchodzi do Świętej Ksiegi kłaniając się do podłogi a po złożeniu ofiary (głównie pieniądze), wycofuje się tyłem ale twarzą wciąż zwróconą w jej kierunku także bijąc pokłony. Potem zajmuje miejsce, siadając na podłodze. Spotkania w Gurdwarze nie są koedukacyjne.
Women pray
Najistotniejszym przybytkiem Sikhów jest Złota Świątynia w Amritsarze (Hari Mandir), będącym stolicą sikhijskiej społeczności. Położona na środku jeziora Amrita Sar. Kąpiel w Jeziorze Nieśmiertelności, to wyjątkowe wydarzenie dla Sikha.Charakterystyczne jest to, ze świątynia posiada 4 drzwi, co pokazuje, że jest ona otwarta dla wszystkich z każdej strony świata. Tutaj kasty nie mają żadnego znaczenia.

http://data1.whicdn.com/images/52213520/large.jpg
Amritsar
Jak wygląda Gurdwara?
Budynek jest zazwyczaj dwukondygnacyjny. Na piętrze znajduje się diwan- pomieszczenie, w którym przechowywana jest Pani Księga. Księga spoczywa na poduszkach, na podium, pod baldachimem, przykryta bogato haftowaną tkaniną. Jest ona wachlowana wachlarzem chauri. Drugie pomieszczenie spełnia funkcje społeczne, tutaj przygotowuje się darmowe posiłki, czasem organiozuje szkoły, czy też zapewnia miejsce podróżnym, którzy chcą się zatrzymać. Dodam jeszcze tylko, że gurdwarami zarządzają Sikhowie, bez żadnych roszczeń, robią to społecznie.

Guru Granth Sahib, chauri
Na koniec jeszcze trochę statystyki:
Szacuje się, że obecnie na świecie jest ok 24 milionów wyznawców Sikhizmu, oczywiście w przeważającej części w Indiach (Pendżab) gdzie stanowią  2% populacji indyjskiej. Sikhowie tworzą wspólnoty także w USA, liczącą 350 tysięcy osób czy również Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka około 500 tysięcy czy Kanadzie.

Sikhizm to bardzo pokojowa religia, poparta wzajemnym braterstwem i uczciwością. Do tego w rzeczywisty sposób stawia na równi zarówno kobietę jak i mężczyznę a także przedstawicieli każdej religii, albowiem jak mówił Guru Nanak, nie ważne jak nazywamy naszego Boga, bo ma on wiele imion ale jest Jeden. Liczy się tylko podążanie ścieżką Bożą, w zgodzie z Bogiem i samym sobą.
W sumie to bardzo przyjazna i całkiem praktyczna religia.
Pozdrawiam!

32 komentarze:

 1. Szukałam informacji o tej religii, a tutaj wszystko bardzo przejrzyście i praktycznie opisane. Ciekawy artykuł, pomógł mi ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się cieszę, że się przydało! :)
   Anonimku, szkoda tylko, że nie podpisałaś/ eś się, żebym mogła zwrócić się do Ciebie bezpośrednio a nie tak bezosobowo ;)

   Usuń
 2. Miałam okazję współpracować z Sikhami, bardzo przyjaźni ludzie..:) Wbrew religii niestety handlowali papierosami i alkoholem;p (prowadzą sklep spożywczo-monopolowy). Jednak bardzo często widziałam, jak właściciel rozdawał chleb lub przy kasie brał połowę kwoty należnej za zakupy, nie licząc, że wszystkie dzieci miały jak w raju obdarowywane słodyczami. Dziwiło mnie to (tak, nasza polska mentalność), że człowiek prowadzący swój biznes potrafi zdobyć się na taki gest, więc kiedyś zapytałam dlaczego tak robi, odpowiedział, że religia nakazuje sie dzielić z osobami które mają mniej, jeśli wiedział, że danej rodzinie gorzej się powodzi nie widział przeszkód w dzieleniu się z nimi tym co posiadał...:) Pomijam już fakt gościnności oraz chęci pomocy z ich strony :) Niektórych rzeczy moglibyśmy się od nich nauczyć:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimku, bardzo dziękuję za wartościowy komentarz :)
   Cieszę się, że masz tak sympatyczne wspomnienia odnośnie mieszkańców Indii, nie powiem, zazdroszczę bo nie miałam okazji być w Indiach ani ich spotkać ;)
   Świetnie ujęłaś odnośnie naszej mentalności. To przykre, że my, na ogół tak nie potrafimy, nie mamy tego we krwi :( Pamiętam tę głośną sprawę, kiedy bodajże właściciel piekarni rozdawał pieczywo bezdomnym no i urzędnicy doprowadzili go za to do ruiny, mężczyzna splajtował..
   Co do handlu to no cóż...wiadomo jak ciężko jest w Indiach, jakoś muszą sobie radzić ;)

   Usuń
  2. Hej, jestem bardzo wdzięczna za przybliżenie tej religii w przyjazny i ciekawy sposób. Aktualnie mam narzeczonego Sikha który już ponad 2 lata mieszka w Polsce i jesteśmy razem już blisko rok- ja jestem katoliczką. Dzięki Tobie będzie mi teraz znacznie łatwiej chodzić do ich Świątyni- mój narzeczony mówi głównie po Angielsku i kwestie wiary i obyczajów są trudne do wytłumaczenia. Swoją drogą- szkoda, że nasze społeczeństwo nie wyznaje podobnych zasad i nie patrzy przychylnie na inne religie i narodowości :(

   Usuń
  3. Hej Marta ^^
   Bardzo się cieszę, że post okazał się dla Ciebie przydatny :)
   Tobie i narzeczonemu, życzę wszystkiego co najlepsze, i życzliwości innych. Niestety, wszystko co inne, "nie nasze" jest trudne do zaakceptowania przez większość :( Swoją drogą, masz rację, to prawda, że ciężko coś dokładnie wytłumaczyć :( w każdym razie, trzymam kciuki, żeby wszystko się Wam dobrze układało :) Pozdrawiam serdecznie :)

   P.S
   gdybyś miała jakieś pytania, czy chciała po prostu porozmawiać, to śmiało możesz się ze mną skontaktować, czy to mailowo czy przez fb :)

   Usuń
 3. Nareszcie się dowiedziałam po co oni noszą te szmaty na włosach spietych w kok. Mieszkam w Niemczech i często widzę jak ich dzieci biegają z tym czymś na głowie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że post okazał się przydatny :-)
   To prawda, dzieci wyglądają zabawnie ;) ale jak trzeba, to trzeba ;)
   Pozdrawiam

   Usuń
 4. Bardzo ciekawie i przejrzyscie napisany artykul. Od niedawna pracuje w Londynie u Sikhow i sa to przesympatyczni ludzie. Wczoraj zostalam zaproszona do ich swiatyni na uroczystosc i posilek. Bardzo ciekawe doswiadczenie i wszystko odbylo sie zgodnie z powyzszym opisem.
  Pozdrawiam
  Beata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Bardzo się cieszę, że mój teoretyczny wpis, pokrywa się z praktyką :)

   Ojej, ależ ja Ci zazdroszczę! Beatko jeśli masz ochotę, odezwij się do mnie na maila, przyznaje, że baaardzo chętnie bym o tym z Tobą porozmawiała! Aha, mam też pewien pomysł...Masz jakieś zdjęcia? :)
   Pozdrawiam ^^

   Usuń
 5. Trafiłem zupełnie przypadkiem na Twój artykuł - ale jestem bardzo zadowolony z tego faktu. Szczerze mówiąc - nie wiem zbyt wiele na temat azjatyckich wyznań religijnych. Na temat Sikhów - w zasadzie znałem tylko "nazwę". Teraz wiem więcej. A lubię wiedzieć więcej. Pozdrawiam
  Bogdan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi to czytać, Bogdanie.
   Bardzo cieszę się, że post przypadł do gustu i okazał się przydatny :)
   Kwestia wyznań- to temat rzeka, planuję nawet serię na blogu traktującą o religiach.

   Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do czytania :)

   Usuń
  2. Fajnie ;) Póki co, na blogu jest już 1 seria- poczet bóstw hinduistycznych, dla lubiących mitologię indyjską :)

   Usuń
  3. Przepraszam Nino, nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie i - jeżeli pozwolisz - poproszę Cię o informację. Mianowicie - z opisu zasad "Sikhizmu" rozumiem, że kobiety i mężczyźni mają równe prawa wobec siebie nawzajem jak i wobec wyznawanej religii. Dlaczego zatem udział w obrzędach w świątyni nie jest wspólny, i dlaczego - na zamieszczonej fotografii przy "wspólnym stole" są same tylko kobiety? Wygląda na to, że pomimo deklarowanej równości roa i miejsce kobiet i mężczyzn są inne. Czy tak?
   Bogdan

   Usuń
  4. Ależ nie ma za co, to bardzo dobre pytanie, a ja chętnie odpowiem, a mianowicie:
   Zgadza się, równość jest jednym z filarów sikhizmu. Jeśli chodzi o gurdwary, to rzeczywiście są tak przystosowane, by kobiety i mężczyźni mogli siedzieć oddzielnie, chociaż wcale nie musi tak być. Otóż, z tego co wiem, tak naprawdę każdy może siadać wedle uznania, należy jednak wziąć pod uwagę, że taka segregacja płci wynika bardziej z kultury niż nakazu religijnego. Często całe rodziny siadają razem z dziećmi. Zajmowanie miejsc w obrębie własnej płci wynika raczej ze skromności i szacunku, nie jest bowiem dobrze widziane dotykanie, choćby przypadkowe, o co bardzo łatwo w zatłoczonej świątyni podczas modlitwy. Tym sposobem można uniknąć niezręcznej sytuacji czy nawet urażenia kogoś. Innym wytłumaczeniem, z którym się spotkałam, jest dość prozaiczne- kwestia tego, by nie rozpraszać się, a skupić na modlitwie, zamiast na płci przeciwnej ;)
   Jednak wszyscy siedzą na tym samym poziomie, co symbolizuje równość, niezależnie od płci. Wszyscy zgromadzeni siedzą naprzeciwko Sri Guru Granth Sahib.
   Pozdrawiam

   Usuń
  5. Rozumiem fascynacje sikhami.Osobiscie zostalam porzucona przez jednego z nich jeszcze w ciazy.Teraz zyje z zona z Indii i nowym dzieckiem i udaje religijnego

   Usuń
  6. Rozumiem fascynacje sikhami.Osobiscie zostalam porzucona przez jednego z nich jeszcze w ciazy.Teraz zyje z zona z Indii i nowym dzieckiem i udaje religijnego

   Usuń
  7. Hmm, raczej nie rozpatrywałabym tego w kategorii fascynacji samym sikhizmem- jako takiej. To jedno z głównych wyznań Indusów, dlatego ma swoje miejsce na blogu :) Jest też jednym z najchętniej czytanych postów wg statystyk.

   Bardzo przykro mi z powodu Twoich przykrych doświadczeń, i oczywiście jak najbardziej rozumiem i szanuję Twoje zdanie.

   Myślę, że powyższe zachowanie nie wynika jedynie z wyznania, lecz po prostu z charakteru i beztroskiego podejścia do życia tego "faceta", o ile można go tak nazwać po tym, co zrobił. Bardzo wielu unika odpowiedzialności bez względu na narodowość czy religię jaką wyznaje :/

   Dziękuję, że podzieliłaś się swoim zdaniem na blogu i życzę Tobie, jak i dziecku wszystkiego dobrego. Trzymaj się :*

   Usuń
 6. Witam Cię Nino.
  Bardzo sie cieszę, że trafiłam na Twojego bloga. Szukam od jakiegoś czasu informacji o Sithach i na prawde ciężko znaleźć coś przystępnie napisanego. Z chęcią przeczytałąbym więcej o ich życiu i obyczajach. Więc pisz więcej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Anonimku :)
   Dziękuję za miłe słowa, to super, że post o sikhizmie jest tak lubiany :)
   Myślę, że pojawi się jeszcze post o sikhijskim ślubie/ weselu :)

   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 7. jest jeszcze pare zeczy ktore zostaly pominiete o tej religi a maja wielkie znaczenie np: wchodzac do swiatyni sikhów zostawiasz buty ale wychodzac odbierasz czyste i wypastowane przez biedaka lub milionera ich religia to religia rownosci acha pisze bez przecinkow itp to nie ksiazka kazdy sie zorientuje o co mi chodzi jedziemy dalej Sikhowi nie mozesz odmowic poczestunku bo go obrazisz jedzenie to zycie nie jesz nie zyjesz dla nich to jest wazne dziela sie wszystkim co do zycia potrzebne nie narzekaja ze ich cos boli caly czas chodza z usmiechem na twarzy i nie pokazuja tego cierpienia mozna bylo by bisac i pisac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością, temat religii, myślę, że każdej to temat rzeka :)
   Nie znam osobiście żadnego sikha ani osoby w jakikolwiek związanej z tym wyznaniem.
   Treści na blogu są teorią.

   Przyznaję jednak, że takie smaczki, jak powyższy są bardzo ciekawe, więc, Anonimku, jeśli masz ochotę podzielić się z nami takimi informacjami, to zachęcam :) Możesz też skontaktować się ze mną mailowo
   Pozdrawiam

   Usuń
 8. Hej mam kilka pytań:
  1. Skoro nikt nie pobiera pieniędzy za czynienie funkcji kapłańskich (?) i sama religia poza czytaniem Pani Księgi nie ma żadnych zinstytucjonalizowanych reguł to skąd obowiązek płacenia 1/10 części na rzecz religii i na co przeznaczane są te pieniądze? Utrzymanie świątyń?
  2. Dlaczego pomimo równości kobiet i mężczyzn spotkania w świątyni nie są koedukacyjne?
  3. Czy są w Polsce ośrodki, stowarzyszenia Sikhistów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ad.1 Może za te pieniądze kupują kwiaty, świece itp. i opłacają czynsz i światło?

   Usuń
 9. Hej,
  Ad. 1 postaram się sprawdzić te informacje dokładnie;
  Ad. 2 o podziale na płeć w gurdwarze pisałam kilka komentarzy powyżej :)
  Ad. 3 Hmm, z tego co wiem na pewno, to gurdwara jest w Raszynie pod Warszawą. Podejrzewam, że i jakieś stowarzyszenia istnieją, choć nic mi na ten temat nie wiadomo, nie znam żadnego sikha mieszkającego w Polsce.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dziekuje , bardzo ciekawie opisana religia. Sa oni szczerymi i otwartymi ludzmi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam pomóc :)
   Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 11. Warto jeszcze dodać,ze w Sikhizmie , podobnie jak u Hindusow , obowiazuje scisly wegetarianizm. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście, punkt za spostrzegawczość ;)
   Pozdrawiam również ^^

   Usuń
 12. Tu jeszcze trochę o sikhizmie):
  https://www.youtube.com/watch?v=3xqUF8NWQ48&t

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rafiki_yako, dzięki serdeczne za polecenie, nie natknęłam się na to video wcześniej. Pozdrawiam ^^

   Usuń

Drogi Czytelniku/ Czytelniczko!
Dziękuję Ci za poświęcony czas:) Podobało się? Chcesz dodać coś od siebie?
Proszę bardzo, nie krępuj się i zostaw po sobie ślad ^^

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"5 sekund do IO" (2) "Chłopczyce z Kabulu" (1) "Córka króla moczarów" (1) "Drzewo migdałowe" (1) "Dziewczyna z Bagdadu" (1) "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości w Indiach" (1) "Emptines" (1) "Gang różowego sari" (1) "Indie. Miliony zbuntowanych" (1) "Kiedy księżyc jest nisko" (1) "Miejsce na ziemi" (1) "Osobliwy dom Pani Peregrine" (2) "Oszpecona" (1) "Soraya" (1) "Stara Słaboniowa i Siekładuchy" (1) "Tłumaczka snów" (1) "Trzy na godzinę" (3) "Tune Mere Jana" (1) "Tygrysie Wzgórza" Sarita Mandanna (1) "U stóp bogini" (1) "W kraju niewidzialnych kobiet" (1) "Zabić córkę" (1) "Źródła miłości" (1) Afganistan (3) aktorki Bollywood (1) Alepia (1) Aleppo (1) Amana Fontanella Khan (1) amla (1) Anita Nair (1) Anna Dereszowska (1) Aranżowane Małżeństwo (2) Atif Aslam (1) bacza pusz (1) balsam turecki (2) Bandi Chhor Divas (1) Beaute Marrakech (1) Bhai Dooj Indyjskie (1) Biblioteczka (26) Blue City (1) Bollywood (5) Bombay Bazaar (2) brwi (1) Buddyzm (1) cassia (2) Chitra Banerjee Divakaruni (2) ciało (2) Córka Indii (1) Czarne (4) czarne mydło (1) czarnuszka (2) Dabur (3) dasara (1) depilacja na olej (1) Dipawali (1) Diwali (1) Dokument/ Tv (4) Durga (2) durga puja (2) dussehra (1) Etnospa (1) EtnoŚwiat (1) fantastyka (2) Fitokosmetik (1) Ganesh Chaturthi (1) Ganesha (1) garba (1) gendercide (1) glinka błękitna (1) Gulabi Gang (3) Hachette (1) Hammam (2) handmade (1) henna (3) Hesh (1) hijra (1) hinduista (1) Hinduizm (6) Hindus (1) hinduski (1) Holi (1) Indi-Rabbia (11) Indie w liczbach (1) Indus (1) indyjski (1) indyjski makijaż (1) indyjskie imiona męskie (1) indyjskie imiona żeńskie (1) Inne (3) inspiracje (1) Inveo (1) Irak (1) Islam (3) Jenny Nordberg (1) Joanna Łańcucka (1) Joanna Nowicka (1) Jodhpur (1) Jyoti Singh Padney (2) kajal (2) Kali Puja (1) Kamila Shamsie (2) kanya puja (1) Karen Dionn (1) kasty (3) Kishwar Desai (1) Klinika Spalonych Twarzy (2) kurkuma (1) kwas migdałowy (1) kwas solny (1) Laetitia Colombani (1) Lakhsmi (1) Lakshmi (2) Lakshmi Puja (1) Liebster Blog Award (1) Mahishasura (1) makijaż (1) Malala Yousafzai (1) Małgorzata Lupina (1) Małgorzata Warda (2) Marginesy (2) masa solna (1) masaż (1) maska (1) masło do ciała (2) masło shea (3) Meltem Yilmaz (1) Menla (1) Michelle Cohen Corasanti (1) Michelle Nouri (1) Mister 2016 (1) muzyka (3) Nadia Hashmi (1) Najel (1) Namaste (1) Nawaratri (3) Nocanka (1) Norel (1) ocm (1) ode mnie (11) Ogłoszenie (2) olej z krokosza (1) olejowanie ciała (2) olejowanie paznokci (2) olejowanie włosów (3) Orientalne (1) Orientalne Sekrety Piękna (6) Orientana (2) Otwarte (1) Pakistan (2) Parwati (1) Pascal (1) pasta cukrowa (1) peeling (2) Pielęgnacja (19) pielęgnacja twarzy (3) Planeta Organica (2) poczet bóstw hinduistycznych (3) Podstawowe Informacje (6) Podział administracyjny (1) Podział administracyjny Indii (1) posag (1) Prószyński i S-ka (1) Przedział dla Pań (1) Qanta A. Ahmad (1) rangoli (1) Rani Mukherjee (2) Rania Al-Baz (1) Ransom Riggs (2) recenzja (44) Red Horse (1) Religie (6) rękawica Kessa (1) Rohan Rathore (1) Rohit Khandelwal (1) Różowy gang (2) Sampat Pal Devi (1) saraswati puja (1) sati (1) savon noir (2) Scott Carney (2) serum (1) Sikhizm (2) słoń (2) słowiańszczyzna (1) solah shringar (1) Sonu Nigam (1) społeczeństwo (4) SQN (1) Swati (1) syndrom indyjski (2) Syria (1) szampon (2) Świat Książki (1) Świat Literacki (1) Święta (2) Święte Krowy (1) Taj Mahal (1) thriller (1) Thriller psychologiczny (1) Tradycje (1) Tradycje Indyjskie (13) tradycyjne ozdoby damskie (2) tradycyjne stroje damskie (2) tradycyjne stroje męskie (1) Tv (1) twarz (2) ubtan (2) Umi Sinha (1) Vatica (1) Veer- Zaara (1) Vidiadhar S. Naipaul (1) Warkocz (1) warny (1) Wielka Litera (4) William Dalrymple (1) wishes (2) włosy (10) Wydawnictwo Kobiece (2) Wydawnictwo Literackie (1) wydawnictwo Media Rodzina (1) wydawnictwo Oficynka (1) Zabójstwo Honorowe (1) zapalenie okołomieszkowe (1) Zwiedzanie (3) (1)

Pinterest

Visitors

Flag Counter