Namaste^^
Dziś temat, który jest źródłem wielu kontrowersji, dla człowieka z Zachodu budzi wręcz niesmak.
Wygląda na to, że ludzie zawsze chcieli być od kogoś lepsi, być wyżej w hierarchii. I to się chyba nigdy nie zmieni. Choćby dawno temu, w Europie czyż nie było podobnie? Pamiętacie o mezaliansach? ;)
Indie, kraj kontrastów i mieszanka wszelkich kultur, religii. Wymyśliły sobie, że zaprowadzą porządek, i dokonają segregacji, szczególnie istotnej dla wyznawców Hinduizmu, których życie jest podporządkowane wielu zasadom, nakazom, powinnościom a także mnóstwem zakazów. Główną rolę gra tutaj "system kastowy", który z góry określa przynależność do konkretnej grupy.
Dobrze, zajmijmy się teraz uporządkowaniem wiedzy, na ten temat:
Co to są Warny i Kasty? Jak jest między nimi podstawowa różnica?
Dziś temat, który jest źródłem wielu kontrowersji, dla człowieka z Zachodu budzi wręcz niesmak.
Wygląda na to, że ludzie zawsze chcieli być od kogoś lepsi, być wyżej w hierarchii. I to się chyba nigdy nie zmieni. Choćby dawno temu, w Europie czyż nie było podobnie? Pamiętacie o mezaliansach? ;)
Indie, kraj kontrastów i mieszanka wszelkich kultur, religii. Wymyśliły sobie, że zaprowadzą porządek, i dokonają segregacji, szczególnie istotnej dla wyznawców Hinduizmu, których życie jest podporządkowane wielu zasadom, nakazom, powinnościom a także mnóstwem zakazów. Główną rolę gra tutaj "system kastowy", który z góry określa przynależność do konkretnej grupy.
Dobrze, zajmijmy się teraz uporządkowaniem wiedzy, na ten temat:
Caste pyramid |
Co to są Warny i Kasty? Jak jest między nimi podstawowa różnica?
Warny to staroindyjska definicja klasy społecznej, stanu. To właśnie one pierwotnie determinowały miejsce jednostki w indyjskim systemie społecznym. Kasty to poniekąd skrót myślowy, który pielęgnuje Zachód. Tak naprawdę, główny podział stanowiły Warny,
kasty to tylko podgrupy, którym niesłusznie nadaje się nadrzędne
znaczenie i które na przestrzeni wieków, właściwie warny wyparły, i tyle
zostało z ich pierwotnego założenia :D
Jak było kiedyś a jak jest dziś ?
Dawno temu były 4 warny, grupujące dane zawody i tego się trzymano, kasty określały tylko pochodzenie, tzw dźati, czyli konkretny klan czy terytorium, z którego dana grupa się wywodziła. Obecnie kast i podkast jest ok. 3 tysięcy, których nazwy biorą się nawet od nazwiska rodziny, a już nie tylko wykonywanego zawodu.
Główne 4 warny:Dawno temu były 4 warny, grupujące dane zawody i tego się trzymano, kasty określały tylko pochodzenie, tzw dźati, czyli konkretny klan czy terytorium, z którego dana grupa się wywodziła. Obecnie kast i podkast jest ok. 3 tysięcy, których nazwy biorą się nawet od nazwiska rodziny, a już nie tylko wykonywanego zawodu.
- Bramini- duchowieństwo, święci mężowie;
- Kszatrijowie- wojownicy, rycerze, monarchowie, urzędnicy;
- Wajśjowie- kupcy, rzemieślnicy, chłopi;
- Śudrowie- służący;
Piątą grupą, wypchniętą poza nawias społeczeństwa są Dalitowie czyli niedotykalni.
Jakie cechy winni posiadać przedstawiciele danych warn i jakie mają obowiązki?
- Bramini- najbardziej religijni, wolni odzłych myśli i emocji. Do obowiązków kapłanów należy niesienie posługi duchownej, głosząc wiedzę, recytując wedy. Posiadają oni znajomość odprawiania wszelkich obrzędów i rytuałów. Przy tym wszystkim będąc spokojnym, pogodnym i wyrozumiałym człowiekiem, potrafiącym samemu się kontrolować, być czystym i prawym Hindusem;
Brahmins - Kszatrijowie- Ich zadaniem jest brona granic i rządzenie w czasach pokoju. Przedstawicieli tej grupy powinna cechować dzielność, męstwo, stanowczość, umiejetność podejmowania szybkich decyzji, wytrwałość a także szlachetność, wielkoduszność, hojność. Mogą studiować Wedy;
- Wajśjowie- mający coraz mniej praw, wynikających z przynależności do tej grupy ludzie zajmowali się bydłem, handlem, rzemiosłem i rolnictwem. Mogą czytać Wedy;
- Śudrowie- ostatnia warna, której głównym obowiązkiem jest służenie trzem powyższym stanom. Bez praw nawet do posiadania własnego majątku. Nie mogą nawet słuchać recytacji Wed, świętych ksiąg.
Nieczyści wg Hinduizmu są:
rybacy, rzeźnicy, garbarze, sprzątacze, pracze, dawno temu kaci, przy egzekucjach.
Dalitowie nie mogą być po śmierci skremowani ani nawet przekraczać progu świątyni za życia.
Dalit |
Konstytucja Indii, z 1950 roku oficjalnie zniosła dyskryminowanie niedotykalnych oraz publiczne przywileje wyższych kast, zapewniając tym samym, teoretycznie równouprawnienie. W praktyce, z kolei Hindusi nadal trzymają się zamierzchłego podziału społeczeństwa. Zwłaszcza przy zawieraniu małżeństw.
Nawet sam Mahatma Gandhi opowiedział się za pariasami, nazywając ich Dziećmi Boga
I jak, Moi Drodzy Czytelnicy?
Straszny jest tak surowy podział społeczeństwa, prawda? Zwłaszcza dla tzw "Niedotykalnych".
Kasty to jeden z wielu punktów spornych, które niestety uwłaczają Indiom. I ciężko pogodzić się z tym, jak funkcjonuje tamtejsze społeczeństwo :( Jest jeszcze wiele kwestii, które odbierają Indiom bajkowy obraz, ale o tym innym razem. Bo, w końcu nic w Indiach nie jest takim, jakim się wydaje :( Tymczasem, jestem ciekawa, jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?
Pozdrawiam! :)
to tak jak wszędzie, ludzie wiedzą swoje i pomimo zniesienia tych różnic, ludzie nadal praktykują dawne zwyczaje..... smutne to:/
OdpowiedzUsuńDokładnie :( szczególnie w Indiach nabiera to ogromnego znaczenia, przy tak silnym przywiązaniu do tradycji :(
OdpowiedzUsuńco determinuje do bycia w danej kaście? to, gdzie się człowiek urodził? i już na zawsze tak zostaje?
OdpowiedzUsuńTak, status otrzymuje się wraz z urodzeniem w danej rodzinie, a co za tym idzie, kaście. Dziecko dziedziczy kastę, po ojcu i nic tego nie zmieni, przez całe życie nawet ślub (o ile ktoś z wyższej kasty w ogóle zdecydował by się na ślub z kimś z niższej kasty, co i tak wątpliwe, choć rodzina panny młodej chętnie wyraziłaby zgodę na takie małżeństwo). Zmianę statusu może zmienić tylko odrodzenie się w kolejnym wcieleniu (reinkarnacja) i to tylko pod warunkiem, dobrej karmy, to ona jest przepustką do lepszego życia, w przyszłym wcieleniu :)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
a jak jest w przypadku duchownych? przecież nie rodzą się jako duchowni?
UsuńNo właśnie nie do końca ;) bo jeśli przychodzi na świat dziecko w rodzinie Braminów, to automatycznie zyskuje ono status Bramina, aczkolwiek rodzice przekazują mu wzorce zachowania, uczą czytać i rozumieć Wedy, później odprawiać rytuały i obrzędy jak już posiądą całą wiedzę wówczas sami mogą już głosić wiedzę wedyjską. Oraz przejąć obowiązki kapłańskie.
Usuńaaa no widzisz, czyli Bramini mogą mieć żony i dzieci? Tutaj właśnie miałam inne wyobrażenie;)
OdpowiedzUsuńWięc tak, może doprecyzuję tutaj troszkę:
OdpowiedzUsuńnie każdy przedstawiciel kasty braminów, musi być kapłanem, ale jeśli jest, to obowiązuje go czystość i celibat i wtedy nazwiemy go Braminem, czyli kapłanem, który wywodzi się z tej kasty oraz z rodziny o tradycjach kapłańskich. Jeśli mamy natomiast do czynienia tylko z przedstawicielami tej najwyższej kasty- braminami, którzy pracują umysłowo, np nauczyciele akademiccy, wtedy jak najbardziej mogą zakładać rodziny:)
troszkę to zakręcone,ale zaczynam chwytać:) imponuje mi Twoja wiedza! uwielbiam dowiadywać się takich ciekawostek:)
UsuńOj tak, zakręcone i to nieźle;)
UsuńDziękuję bardzo za miłe słowa! Bardzo się cieszę, że to, co piszę jest przydatne i ktoś chętnie to czyta no i że mogłam "pomóc";) Pozdrawiam serdecznie :)
Indie są zachwycające, bo kolory, smaki i zapachy (zależy do której dzielnicy trafisz), ale i przerażające - duża dysproporcja między grupami społecznymi (dla mnie niezrozumiała).
OdpowiedzUsuńCiekawy artykuł!
Zapraszam do mnie, pozdrawiam, El
Zdecydowanie się z Tobą zgadzam.
UsuńKtoś kiedyś powiedział, że Indie są zwierciadłem świata, w nich odbija się wszystko i dlatego właśnie są krajem kontrastów, bo tam wszelkie skrajności istnieją obok siebie :)
Ah, te podziały społeczne są tak niesamowicie krzywdzące, że aż przerażające:(
Również pozdrawiam :)
P.S. odwiedzam każdego komentatora ;)
U Ciebie jak zwykle ciekawie i edukacyjnie!
OdpowiedzUsuńDziękuję za udział w linowym party
Ściskam!
Karolina
Dziękuję, Karolinko:)
UsuńStaram się jak najwięcej tutaj przekazywać.
Pozdrawiam:)