Kochani, spotkaliście się na pewno z różnymi słowami, określającymi mieszkańców Indii, takimi jak m.in.
Indus, Hindus, hinduista, może nawet Indyjczyk ;)
[Indianina oczywiście sobie darujemy, wiadomo że odnosi się to rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, napisałam to tylko dla żartu ]* :D
Czy wiecie, które słowo jest tak naprawdę poprawne, i jaka jest różnica pomiędzy Indusem a hindusem? Tak, celowo napisałam z małej litery, zaraz dowiecie się dlaczego bowiem tematem dzisiejszego posta będzie właśnie poprawne nazewnictwo. Zapraszam do przyjrzenia się temu bliżej.
Aha, początkowo będzie wyglądało to na dość pogmatwane choć wcale takie nie jest, a ja postaram się rozjaśnić wszelkie wątpliwości :)
Indusi |
Przejdźmy do rzeczy, czyli jak powinniśmy nazywać naród indyjski?
Najbardziej właściwym aktualnym określeniem jest Indus/ Induska. Czemu tak? Indusem jest każdy członek indyjskiego społeczeństwa, zamieszkujący na terenie tego kraju. Jeśli zagłębimy się bardziej w historię Indii, kiedy nazywane one był Hindustanem, wówczas nazwa Hindus była poprawna, w odniesieniu do geografii, ale tylko przed 1857 rokiem...Co ważne, nie ma tutaj znaczenia wyznawana religia, bo tu zaczynają się schody, jeśli zaczniemy rozróżniać wyznania. Zobaczcie sami:
hindus/ hinduista, to z kolei definicja człowieka wyznającego hinduizm, choćby był mieszkańcem dajmy na to RPA, także nazwiemy go hindusem, tu rejon zamieszkania nie jest pierwszorzędny a więc hindus jest takim samym wyrazem jak choćby chrześcijanin czy buddysta, co do innych religii, których w Indiach mnóstwo, np muzułmanie (ponad 100 milionów), nazwiemy indyjskimi muzułmanami, jeśli koniecznie chcemy być drobiazgowi. No, to z grubsza wygląda tak :)
Hinduska |
Co z określeniem rzeczowników jak jedzenie, ubrania czy kino?
Ano generalnie rzecz biorąc indyjskie, gdyż ten przymiotnik jest neutralny religijnie.Czemu tyle tego wszystkiego? W tym przypadku, chodzi o niuanse religijne, np bollywoood to kino indyjskie, stroje- indyjskie, restauracje- indyjskie. Jak to się teraz ma do hinduizmu? Tak, że jedzenie wyznawców tej religii jest hinduskie, święta, które obchodzą też są hinduskie.
Przykład, restauracja w której stołują się hindusi/ hinduiści jest hinduska, tutaj zjedzą wieprzowinę ale nie dostaną wołowiny, zatem muzułmanin nie jedzący wieprzowiny pójdzie do restauracji indyjskiej/ induskiej a hinduską będzie omijać szerokim lukiem.
Indyjska restauracja |
Więc powtórzmy:
- Indus- bo z Indii (mieszkaniec subkontynentu indyjskiego po 1857)
- Hindus- Hindustan (stara nazwa mieszkańców za czasów gdy Indie były zwane Hindustanem)
- hindus/ hinduista- bo wyznawca hinduizmu,
- hinduskie np święta, wywodzące się z religii hinduizm czy świątynie;
- indyjskie- pochodzenia indyjskiego, np kino indyjskie, słowo neutralne religijnie, odnoszące się do Indii, z których pochodzi np ubrania nazwiemy indyjskimi.
Prawda, że nie taki diabeł straszny, jak go malują? Za to tkwi w szczegółach :)
Wystarczy zapamiętać, że tak nagminnie używane słowo hindus odnosi się tylko i wyłącznie do religii. Nie każdy Indus jest hindusem, więc nie generalizujmy ale za to każdy człowiek, który ma pochodzenie indyjskie jest Indusem, aczkolwiek to już przecież wiemy :)
Jedna literka "H" i robi takie zamieszanie. Więc H jak hinduizm :)
Pozdrawiam! :)
O kurczę nie zdawałam sobie sprawy, ja cały czas mówiłam hindus...
OdpowiedzUsuńJak znakomita większość naszych rodaków, Ewelinko ^^
UsuńJa sama oczywiście tez tak mówiłam, zanim zaczęłam interesować się Indiami ;)
Pozdrawiam
Bylam pewna ze mieszkaniec Indii to Hindus :O
OdpowiedzUsuńOczywiście, o ile tylko wyznaje Hinduizm ;)
Usuń