20.02.2014

Sikhizm- "Sat Shri Akal"

 Namaste^^

Pierwszą opisaną przeze mnie religią, nie będzie wbrew pozorom hinduizm;) dziś skupię się na innym, również iście indyjskim wyznaniu, mam na myśli sikhizm.  Jest to najmłodsza monoteistyczna religia powstała w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab. Jej założycielem był Guru Nanak, którego głównym założeniem było pozbycie się systemu kastowego. Podstawową ideą wiary jest równość wszystkich ludzi, braterstwo oraz otwartość dla wszystkich, pod każdym względem, wyznaniowym oczywiście też.
Sikhs
Sikhizm jest rodzajem kompilacji islamu i hinduizmu. Z tego pierwszego czerpie wiarę w  jedynego Boga, który nie posiada innych wcieleń ani nawet wizerunku aczkolwiek posiada ' miliony imion". Natomiast m. in. medytacja, wiara w łączność z Bogiem i w reinkarnację jest charakterystyczne dla hinduizmu. Fundamentalnym w religii jest kult Guru, a dokładnie pierwszych dziesięciu. Dlaczego guru są tacy ważni? Ponieważ według wierzeń mieli oni osobisty kontakt z Bogiem. Wszyscy oni przekazali owo objawienie, dopisując po jednym razdziale Pani Ksiegi inaczej Śri Guru Granth Sahib, będąca ostatecznie ostatnim Jedenastym Guru.stanowiona przez Gobinda Singha, przed jego śmiercią, ostatniego Guru.  Traktowana jest wręcz jako wyrocznia zwłaszcza we wszelkich sporach pomiędzy Sikhami.

Sikhowie zobowiązani są przestrzegać ściśle moralności, diety oraz ubioru,
stąd "Kodeks 5 K" (pandź kakkar), będący znakiem rozpoznawczym wspólnoty Khalsa (Czyści):

1. Kesa – nie strzyżone włosy (dotyczy również zarostu u mężczyzn). Sikhowie nie strzygą włosów na znak doskonałości Boga. Powinni oni czesać włosy przynajmniej dwa razy dziennie. Do ochrony włosów służy turban, zwany Dastaar; Kolor turbanu nie ma większego znaczenia, dobiera się go wg własnego uznania;
Sikhowie na co dzień często związują tylko koczek włosów chustką.

Sikh boy
Dastaar
2. Kangha – mały, drewniany grzebień, używany do czesania włosów, którego sikhowie powinni używać przynajmniej dwa razy dziennie;
3. Kaććh – krótkie spodenki noszone pod ubraniem. Są one wygodne i pozwalają sikhijskim żołnierzom walczyć bez żadnych przeszkód;
4. Kirpan – krótki żelazny sztylet lub krótki miecz służący do obrony. Jest to symbol potęgi duszy;
5. Kara – stalowa bransoletka noszona zwykle na prawym ramieniu, przypominająca o jedności z Khalsą i Bogiem.

Kirpan, Kangha, Kara,
We wspólnocie sikhijskiej każdy mężczyzna nosi nazwisko Singh co znaczy lew,  kobieta natomiast  Kaur- księżniczka (od imienia towarzyszki Guru – Mata Sahib Kaur), co pozwala definiować przynależność religijną w mozaice indyjskich wierzeń.

Sikh's flag
Sikhizm jest niebywale wymagający pod względem etyki..
Czego zatem jeszcze wymaga się od Sikhów?
Np. samodzielnego utrzymywania się z uczciwej pracy, wzajemnego wspierania się i służby dla całej społeczności oraz równości wszystkich wyznawców, utworzenie społeczności otwartej dla wszystkich ludzi,
przeznaczenie jednej dziesiątej swych dochodów na cele religijne; gotowości do działań na rzecz świątyni lub wspólnoty, uczestnictwa w zgromadzeniach Sikhów a także przebywania w towarzystwie ludzi dobrych i świętych. Sikh powinien powtarzać imię Boga, śpiewać hymny Guru. Sikh nie może ulegać wpływom ludzi źle czyniących oraz odszczepieńców od wiary. Uprawiać hazardu oraz zajmować się sprzedażą alkoholu i tytoniu. Mimo, że dawanie jałmużny jest obowiązkiem to życie z niej zostało zabronione.

Sikh

1.02.2014

Sonu Nigam- the best playback singer

Namaste ^^
Tym razem, część dalsza z cyklu piosenkarze Bollywood.
Moi drodzy, przedstawiam Wam dziś jeden z najpopularniejszych i najlepszych głosów Bollywood, a mianowicie Sonu Nigama. Uwielbiam jego kojący i nieskazitelny głos ♥

Sonu Nigam
Dossier:
Indyjski piosenkarz, muzyk, tekściarz, aktor, prezenter telewizyjny.
Najbardziej rozpoznawalny głos wśród playback' singers Bollywood.
Urodzony 30 lipca 1973 w Faridabadzie (Haryna)  w rodzinie wyznania hinduistycznego.Ojciec Agam Kumar Nigam, matka Shobha Nigam.

Sonu childhood
Od dzieciństwa związany z muzyką, otóż mając 4 lata wystąpił po raz pierwszy na scenie ze swoim ojcem, śpiewając piosenkę Mohammeda Rafiego "Kya Hua Tera Vaada, Wo Kasam wo Iradaz " z filmu
"Hum Kisise Kam Nahin"  i od tej pory już towarzyszył tacie podczas występów na wszelkich weselach czy przyjęciach.

                                                          
                              
                              To ta piosenka

Sonu dzieciństwo spędził w Delhi , ukończył w JD Tyler a potem Delhi University.
Przeniósł się do Bombaju z ojcem, w pogoni za marzeniem, od zawsze marzył by odnieść sukces w branży muzycznej i tak też się stało. Rozpoczął swoją karierę wokalną Bollywood w wieku 19 lat.
Szkolił go klasyczny piosenkarz Ustad Ghulam Mustafa Khan. Pierwsze lata w Bombaju nie były dla Sonu łatwe. Upłynęły mu na śpiewaniu głównie coverów piosenek Mohammeda Rafi, głównie utwór "Rafi" Ki Yaadein. Gulshan Kumar dał mu natomiast szansę dotarcia do szerszego grona odbiorców za sprawą albumu sygnowanego przez T-Series . W tych latach Nigam był uważany przez niektórych za "klon Rafiego".
Pierwszy palyback nagrał do filmu Janam (1992), który nigdy nie został oficjalnie wydany.
Następnie rozpoczął produkcję reklam radiowych.

W 1995 roku Sonu został gospodarzem popularnego talent show Sa Re Ga Ma.
Tego samego roku nagrał piosenkę  "Accha Sila Diya"(film Bewafa Sanam ).
1997 przyniósł artyście sukces, za sprawą "Sandese Aate Hai"( film Border 1997).
Następnie "Yeh Dil Deewana"  (film Pardes) odtąd przestał być kojarzony jako sobowtór Rafiego
1999 rok wiąże się z wydaniem albumu Deewana przez T-Series. Sonu tym samym stworzył swój własny niepowtarzalny styl a także stał się wzorem dla młodych, którzy chcieli zaistnieć w branży muzycznej. Z biegiem czasu Sonu stał się głównym artystą przemysłu muzycznego, nagrywał piosenki do najbardziej kasowych i najlepiej ocenianych przez krytyków filmów..


 Jedna z nagrodzonych piosenek Sonu "Kal Ho Naa Ho" z filmu pod tym samym tytułem.


                                      

                                     
Ogólnie rzecz biorąc Sonu nagrywa albumy w większości indyjskich języków np punjabi, czy marathi. Natomiast. rzadko w kannada, pierwszą piosenką wykonaną w tym języku była "Yello Yaro Hego"  (Jeevanadi 1996 ) czy malaya również nie zbyt często używany przez niego język. Jedną z piosenek jest  
'Chakkaramavin Kombathu' (Bombay March 12)

Nagrał też albumy o charakterze religijnym, jak islamskie czy hinduistyczne pieśni a także nawiązujące do buddyzmu : "Buddy Hi Buddy Hai".
We wrześniu 2007 roku wydany został zbiór sześciu dysków 100 piosenek, zatytułowany "Kal Aaj Aur Kal" ku pamięci Rafiego jego guru. a także, dwupłytowy zbiór piosenek Rafi z muzyką Birmingham Symphony Orchestra. Napisał kilku piosenek i wyreżyserował muzykę do albumu "Chanda Ki Doli" .

Sonu często występuje w telewizji, jako juror w talent show :
TV show Kisme Kitna Hai Dum on Star Plus in 2002
potem  indyjski Idol w sezonach:
 1/ 2004- 2005; 2/ 2005-.2006 oraz gościnnie3/2007 i 4/ 2009;
był jurorem także w pierwszym sezonie indyjskiego X Factora (2011)
a także w Chhote Ustaad - Do Deshon Ki Ek Awaaz (2010).
 Amul STAR Voice of India (2007 i 2008);
Jo Jeeta Wohi Super Star (2008);
 Chhote Ustaad - Do Deshon Ki Ek Awaaz ( 2010)

Sonu Nigam dużo koncertuje np tournee po USA z Sunidhi Chauhan w 2009 roku o nazwie "Explosion 2009" Oraz trasa po Wielkiej Brytanii pod tytułem "All Izz Well" w listopadzie 2010 roku.



Explosion 2009
All Izz Well





W 2011 współpracował  Kakas Entertainment i Laxmikant-Pyarelal dla "Maestros" Concert, gdzie śpiewał piosenki  Mohammeda Rafiego.








Nigam występował w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Australii, Nowej Zelandii, Pakistanu, Nepalu, Bangladeszu, Rosji, Afganistanu, Stanów Emiraty Arabskie, Kuwejt, Arabia Saudyjska, Tajlandia, Indonezja, Singapur, Malezja, Karaiby, Surinam, Mauritius, Nigeria i RPA. 
Dawał też koncerty solo zatytułowane "Po prostu Sonu" w Kanadzie oraz Niemczech, stając się pierwszym indyjskim piosenkarzem występującym w tym kraju..

15 lutego 2002 roku. Sonu  zawarł związek małżeński z Madhurimą, wywodzącej się z  rodziny bengalskiej
Sonu Nigam with wife Madhurima on wedding
 
 W  2007 urodził im się synek Neevan.

Nevaan
Niigaam family
 
Sonu nie ogranicza się do współpracy z Bollywood, pracował m.in. z Britney Spears w remixie "I Wanna Go"

                                      


Nigam śpiewał także w utworach wyprodukowanych przez Davida Guetta we współpracy z Jay Seanem.

Został tez zgłoszony do pracy nad anglojęzycznym albumem Spirit Unfolding, w którym jego głos będzie dostosowany do nagrań pozostałych hinduskich muzyków.



Wspomnę jeszcze, że Sonu zagrał w kilku filmach:
Betaab (1983) jeszcze w dzieciństwie a potem jako dorosły Jaani Dushman,
Ek Anokhi KahaniKash Aap Hamare Hote, Juhi BabbarLove in Nepal po tym ostatnim filmie Sonu nie wrócił już do aktorstwa.

Natomiast w 2005 roku wziął udział w dubbingu filmu animowanego Alladyn, użyczył głosu głównemu bohaterowi.

                                     

Sonu Nigam niedawno rozpoczął swoją własną audycję radiową w Radio City 91 FM , pt: Life Ki Dhun Na antenie przeprowadza wywiady z wybitnymi osobistościami z branży filmowej.

Śmierć Michaela Jacksona w dużej mierze wpłynęła na Sonu, co słychać w albumie "Yeh Dil Diwana".
Nigam wydał piosenkę w hołdzie dla Jacksona, we współpracy z jego fanami na Facebooku. Utwór dotarł do 18 piosenek globalnego zestawienia w hołdzie dla Jacksona The Beat of Our Hearts.
Sonu-Nigam
Sonu poza pracą relaksuje się uprawiając fintess oraz praktykując jogę aczkolwiek nie ze względów religijnych swego czasu trenował także taekwondo.
Często bierze udział w akcjach charytatywnych Dignity Foundation zarówno w Indiach jak i za granicą, na rzecz cierpiących na nowotwory, trąd, ślepotę oraz  rodzin dotkniętych wojną czy trzęsieniem ziemi a także w sprawie ciemiężonych kobiet . Sponsoruje też dziecko z fundacji 'Crayon".


Na koniec nie będę się już powtarzać i zapytam jak Wam się podoba wokal Sonu Nigama?
Macie ulubioną piosenkę z jego repertuaru?Ja osobiście nie umiem zdecydować się na jedną, ale podam jeszcze jedną 'pierwszą lepszą z brzegu" ;)

"Meera Haath Mein" z filmu Fanaa:

                            


Pozdrawiam :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Etykiety

"5 sekund do IO" (2) "Chłopczyce z Kabulu" (1) "Córka króla moczarów" (1) "Drzewo migdałowe" (1) "Dziewczyna z Bagdadu" (1) "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości w Indiach" (1) "Emptines" (1) "Gang różowego sari" (1) "Indie. Miliony zbuntowanych" (1) "Kiedy księżyc jest nisko" (1) "Miejsce na ziemi" (1) "Osobliwy dom Pani Peregrine" (4) "Oszpecona" (1) "Soraya" (1) "Stara Słaboniowa i Siekładuchy" (1) "Tłumaczka snów" (1) "Trzy na godzinę" (3) "Tune Mere Jana" (1) "Tygrysie Wzgórza" Sarita Mandanna (1) "U stóp bogini" (1) "W kraju niewidzialnych kobiet" (1) "Zabić córkę" (1) "Źródła miłości" (1) Afganistan (3) aktorki Bollywood (1) Alepia (1) Aleppo (1) Amana Fontanella Khan (1) amla (1) Andrew Davidson (1) Anita Nair (1) Anna Dereszowska (1) Aranżowane Małżeństwo (2) Atif Aslam (1) bacza pusz (1) balsam turecki (2) Bandi Chhor Divas (1) Beaute Marrakech (1) Bhai Dooj Indyjskie (1) Biblioteczka (30) Blue City (1) Bollywood (5) Bombay Bazaar (2) brwi (1) Buddyzm (1) cassia (2) Chitra Banerjee Divakaruni (2) ciało (2) Córka Indii (1) Czarne (4) czarne mydło (1) czarnuszka (2) Dabur (3) dasara (1) depilacja na olej (1) Dipawali (1) Diwali (1) Dokument/ Tv (4) Durga (2) durga puja (2) dussehra (1) Etnospa (1) EtnoŚwiat (1) Ewa Karwan-Jastrzębska (1) fantastyka (4) Fitokosmetik (1) Ganesh Chaturthi (1) Ganesha (1) garba (1) gendercide (1) glinka błękitna (1) Gulabi Gang (3) Hachette (1) Hammam (2) handmade (1) henna (3) Hesh (1) hijra (1) hinduista (1) Hinduizm (6) Hindus (1) hinduski (1) Holi (1) Indi-Rabbia (12) Indie w liczbach (1) Indus (1) indyjski (1) indyjski makijaż (1) indyjskie imiona męskie (1) indyjskie imiona żeńskie (1) Inne (3) inspiracje (1) Inveo (1) Irak (1) Islam (3) Jenny Nordberg (1) Joanna Łańcucka (1) Joanna Nowicka (1) Jodhpur (1) Jyoti Singh Padney (2) kajal (2) Kali Puja (1) Kamila Shamsie (2) kanya puja (1) Karen Dionn (1) kasty (3) Kishwar Desai (1) Klinika Spalonych Twarzy (2) kurkuma (1) kwas migdałowy (1) kwas solny (1) Laetitia Colombani (1) Lakhsmi (1) Lakshmi (2) Lakshmi Puja (1) Liebster Blog Award (1) Mahishasura (1) makijaż (1) Malala Yousafzai (1) Małgorzata Lupina (1) Małgorzata Warda (2) Marginesy (2) masa solna (1) masaż (1) maska (1) masło do ciała (2) masło shea (3) Meltem Yilmaz (1) Menla (1) Michelle Cohen Corasanti (1) Michelle Nouri (1) Mister 2016 (1) muzyka (3) Nadia Hashmi (1) Najel (1) Namaste (1) Nawaratri (3) Nocanka (1) Norel (1) ocm (1) ode mnie (12) Ogłoszenie (3) olej z krokosza (1) olejowanie ciała (2) olejowanie paznokci (2) olejowanie włosów (3) Orientalne (1) Orientalne Sekrety Piękna (6) Orientana (2) Otwarte (1) Pakistan (2) Parwati (1) Pascal (1) pasta cukrowa (1) peeling (2) Pielęgnacja (19) pielęgnacja twarzy (3) Planeta Organica (2) poczet bóstw hinduistycznych (3) Podstawowe Informacje (6) Podział administracyjny (1) Podział administracyjny Indii (1) posag (1) Prószyński i S-ka (1) Przedział dla Pań (1) Qanta A. Ahmad (1) rangoli (1) Rani Mukherjee (2) Rania Al-Baz (1) Ransom Riggs (4) recenzja (48) Red Horse (1) Religie (6) rękawica Kessa (1) Rohan Rathore (1) Rohit Khandelwal (1) Różowy gang (2) Sampat Pal Devi (1) saraswati puja (1) sati (1) savon noir (2) Scott Carney (2) serum (1) Sikhizm (2) słoń (2) słowiańszczyzna (1) solah shringar (1) Sonu Nigam (1) społeczeństwo (4) SQN (1) Swati (1) syndrom indyjski (2) Syria (1) szampon (2) Świat Książki (1) Świat Literacki (1) Święta (2) Święte Krowy (1) Taj Mahal (1) thriller (1) Thriller psychologiczny (1) Tradycje (1) Tradycje Indyjskie (13) tradycyjne ozdoby damskie (2) tradycyjne stroje damskie (2) tradycyjne stroje męskie (1) Tv (1) twarz (2) ubtan (2) Umi Sinha (1) Vatica (1) Veer- Zaara (1) Vidiadhar S. Naipaul (1) Warkocz (1) warny (1) Wielka Litera (4) William Dalrymple (1) wishes (2) włosy (10) Wydawnictwo Kobiece (2) Wydawnictwo Literackie (1) wydawnictwo Media Rodzina (2) wydawnictwo Novae Res (1) wydawnictwo Oficynka (1) Zabójstwo Honorowe (1) zapalenie okołomieszkowe (1) Zwiedzanie (3) (1)

Pinterest

Visitors

Flag Counter